Пoднeceнa тyжбa пpoтив Грција зa нacилcтвo вpз бeгaлцитe: Ги тeпaлe и пapитe и пacoшитe им ги oдзeлe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поднесена е постапка до Европскиот суд за човекови права во Стразбур против државата Грција за шокантното насилство и незаконското одбивање на бегалците спроведено во заедничка акција на владините служби.

Тужбата поднесена од невладината организација Легански центар Лезбос се однесува на инцидентот со рибарскиот брод што тргна од Мармарис, Турција за Италија со околу 200 бегалци, меѓу кои 40 деца и една бремена жена, пренесува лондонски Градијан.

Во тужбата се тврди дека капетанот на рибарскиот брод испратил радио повик за помош затоа што бродот бил во неволја по бура покрај јужниот брег на Крит.

Меѓутоа, во заедничка операција без преседан, грчките бродови за спасување останаа под контрола на шверцерски брод пет часа наместо да брзаат на помош на луѓето заробени во рибарски брод.

По неколкучасовно чекање, грчки патролни бродови со маскирани командоси пристигнаа на лице место, а неколку бегалци тврдат дека биле претепани за време на интервенцијата.

Бегалците потоа биле поделени во две одделни групи и се качиле на два големи брода на грчката крајбрежна стража, со кои имало меѓу 10 и 15 вооружени членови, кои ги претресувале и им ги одземале мобилните телефони, пасошите и парите.

Несреќните луѓе потоа биле принудени да се качат на два помали чамци за спасување кои беа влечени во територијалните води на Турција, каде што останаа без храна, вода, појаси за спасување и какви било средства за комуникација со кои можеа да побараат помош.

Агонијата на бегалците на отворено траела повеќе од 24 часа пред да пристигне турската крајбрежна стража за да ги спаси.

– Сè се случи како во филмовите. Луѓето во маскирна униформа, вооружени со долги буриња и ножеви, упаднаа во нас, викајќи ни – рече учесникот на овој настан, бегалец од Сирија, кој се претстави како Махмуд.

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...

More Articles Like This