Пoчинa нajгoлeмиoт финaнcиcки измaмник вo иcтopиjaтa нa САД

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Берни Медоф (82), поранешен бизнисмен осуден за една од најголемите финансиски измами во историјата, почина во затворска болница.

Медоф беше осуден на 150 години затвор, откако на судењето во 2009 година призна дека измамил илјадници клиенти за милијарди долари преку неговата пирамидална измама, позната како Понтијусова шема.

Тоа е најголемата финансиска измама во историјата на САД, која се проценува на дури 65 милијарди долари.

Меѓу измамените имало и познати личности, како актерот Кевин Бејкон или режисерот Стивен Спилберг, пренесува РТ.

Американските медиуми наведуваат дека измамата на Медоф траела со децении и дека бројот на жртвите се проценува на 37 000 лица во 136 земји. Тој беше завршен откако неговите синови го пријавија во 2008 година, а тој беше осуден една година подоцна.

Неговата измама била дека земал пари од инвеститори, а наводно им ги исплаќал платите од парите што ги платиле новите инвеститори, фалсификувајќи извештаи за финансии и берзи. Пирамидалната измама започна да се одвива кога се појави глобалната економска криза во 2008 година и кога некои од инвеститорите сакаа да повлечат пари, кои Берни Медоф не можеше да ги плати.

Некогаш Медоф беше дури и еден од директорите на Њујоршката берза, а неговата инвестициска компанија со години беше меѓу најголемите на Вол Стрит, а важеше и за голем иноватор, благодарение на кого тргувањето со акции го презеде денешното форми во кои е-трговијата има голем удел.

Медоф, наводно, починал од природна смрт. Неговите адвокати побараа тој да биде ослободен минатата година поради нарушено здравје поради повеќе болести, па пандемијата на коронарен вирус можеше да биде фатална за него, но барањето беше одбиено.

Синовите на Медоф, кои ја откриле измамата на нивниот татко, завршиле трагично. Постариот, Марк изврши самоубиство во неговиот стан на Менхетен на втората годишнина од апсењето на неговиот татко во 2010 година. Помладиот Ендру почина од рак во 2014 година.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This