December 6, 2022, 6:57 pm

Пo шecт мeceци, пpв cлyчaj нa кopoнaвиpyc вo Пeкинг

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пекинг вчера го забележа првиот случај на коронавирус по речиси шест месеци или првиот случај по 179 дена, пренесува Си-ен -ен. Во тој град денеска беше пријавен втор случај.

Станува збор за маж и жена, кои неодамна престојувале во град во провинцијата Хунан, каде што се пријавени неколку случаи на делта-сојот на вирусот. Сите контакти на заразената двојка се ставени во карантин.

Вчера, во Кина се регистрирани 49 нови случаи на коронавирус, а 86 претходниот ден.

Околу 17,7 милиони лица или 90,8 проценти од возрасната популација на Пекинг се вакцинирани до 21 јули, соопштија градските власти на социјалните мрежи во четвртокот. Тоа е приближно 80,8 проценти од вкупното население во градот од 21,9 милиони жители.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This