September 26, 2022, 7:44 pm

Пo 11 дeнa вo pимcкaтa бoлницa, пaпaтa Франциск ce вpaти вo Baтикaн

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Папата Франциск (84) денеска се врати во Ватикан, 11 дена откако беше опериран во римската болница поради отстранување на дебелото црево.

Сведок на Ројтерс го видел папата како излегува од автомобилот и потоа влегов во вратата на Ватикан, пренесува Танјуг.

Фотографите од болницата Џемели виделе два автомобила придружувани од безбедносната служба на Ватикан како излегуваат од страничниот излез на болницата нешто пред 11 часот, откако вработените во болницата ставија инвалидска количка во багажникот на едно од возилата.

Првиот од двата автомобила имал затемнети стакла.

На 4 јули на Папата му бил изваден дел од дебелото црево, а тој се појави во јавноста за прв пат по операцијата во неделата, стоејќи околу 10 минути за време на говорот од балконот на неговиот апартман.

Во вторникот попладне, Ватикан објави пет слики од папата од неговата посета на одделот за карцином на деца на истиот кат со неговиот апартман.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This