Пpви cимптomи нa вocпaлeниe нa 6eлитe дpoбoви – вeднaш дa ce jaвитe нa лeкap дoкoлкy ги пoчyвcтвyвaтe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според Светската здравствена организација, дури 80 проценти од случаите на коронавирус се лабораториски потврдени како лесни или умерени, 14 проценти тешки и 6 проценти критични.

Бидејќи првите симптоми на коронавирусот се појавуваат во периодот од 2-ри до 14-ти ден по инфекцијата, важно е да се следи телото цело време доколку се појави кашлица или отежнато дишење.

Зошто Ковид-19 предизвикува пневмонија?
Овие два симптома се знак дека САРС-CoV-2 се проширил на белите дробови каде што продолжува да ги инфицира клетките, кои потоа умираат и паѓаат, што му отежнува на организмот да ги одржува белите дробови чисти. Воспалението предизвикува оштетување на белодробното ткиво и дополнително воспаление, така што овој маѓепсан круг не застанува сè додека има здраво ткиво што вирусот може да го уништи.

Воспалението може да објасни зошто сувата кашлица е еден од првите симптоми, а истото важи и за отежнато дишење и формирање на слуз.

Кои се симптомите на воспаление на белите дробови?
Други симптоми што можат да се појават во оваа фаза се замор, болки во грлото, главоболка, болки во зглобовите или мускулите, треска и кивање. По пет дена, хроничните пациенти може да имаат потешкотии со дишењето, а потребни се седум дена пред да завршат во болницата. Поблаги случаи обично поминуваат во ова време.

Умерени до тешки пациенти ќе развијат пневмонија, која може да варира од не-опасна по живот до опасна по живот. Овие пациенти можат да се опорават во рок од неколку дена, но на некои им требаат неколку недели. Сепак, кај некои пациенти со тешка форма на инфекција и кај оние кои имаат критични симптоми, тие можат одеднаш да се влошат, така што ќе се претворат во синдром на акутен пулмонален едем.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This