December 3, 2023, 3:54 pm

Пpивeдeн скопјанец кој извpшил kpaжбa пpeд нeкoлкy месеци нa графички кapтици за „кoпaњe“ нa Биткоин – пpивeдeниот иcтo тaкa kpaдeл и eлeктpична eнepгијa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На 17.09.2021 во 19.30 часот во с.Љубин, скопско, полициски службеници од ЕВР Карпош, ЕВР Ѓорче Петров и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Е.А.(39) од с.Љубин.

При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени ‘битмаин’ и графички картички, кои потекнуваат од кривично дело „тешка кражба“ извршена на 14.03.2021 на ул.„Петар Драганов“, а биле користени за копање биткоини. При претесот, исто така, било утврдено дека Е.А. врши и кражба на електрична енергија.

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирањена случајот против него ќе бидат поднесени пријави по член 236 за „тешка кражба“ и член 235 за „кражба на електрична енергија“ од Кривичниот законик.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This