December 9, 2023, 9:44 pm

Пpoнајдена е црната кутија на бугарскиот Миг-29 што се cpyши во Црното Море

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Црната кутија на ловецот МиГ-29, која падна за време на воените вежби на почетокот на јуни, беше откриена во Црното Море, на длабочина од 70 метри, изјави министерот за одбрана на Бугарија, Георги Панајотов.

Министерот објасни дека црната кутија моментално се наоѓа на бугарскиот воен брод, кој наскоро ќе пристигне на пристаништето, по што ќе биде префрлена во воздухопловната база „Траф Игнатјево“, каде експертите ќе можат да ги извлечат потребните податоци.

Панајотов изрази надеж дека податоците ќе можат да се извлечат.

“Извештајот покажува дека неговата надворешна обвивка е оштетена, но имаме причина да веруваме дека внатрешноста што ги содржи информациите е целосно зачувана. Ова ни дава надеж дека информациите може да се извлечат во текот на денот”, рече министерот.
Да потсетиме, за време на тактичките воени вежби „Шабла-21“ во Црното Море во Бугарија, на 9 јуни, падна ловец МиГ-29, а пилотот настрада при падот. Причината за несреќата сè уште не е утврдена. Претставници на српската армија, исто така, беа во Бугарија на воени вежби на 4 јуни.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This