December 9, 2023, 10:39 pm

Радев денес ќе го врачи мандатот за состав на новата Влада во Бугарија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бугарскиот претседател Румен Радев, утринава го врачува мандатот за формирање нова влада на мандатарот предложен од најголемата пратеничка група во Народно собрание – „Промените продолжуваат“.

Како што пренесува дописникот на МИА од Софија, церемонијата ќе се изврши во 10 часот во бугарското Претседателство.

Коалицискиот договор вчера го потпишаа победниците од „Промените продолжуваат“, „Демократска Бугарија“, „Има таков народ“, како и од БСП, откако нејзината лидерка во оставка, Корнелија Нинова, доби мандат од партиското раководство да го потпише.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This