Рама до Вучиќ: Србија место да прави театар, да ја признае новата реалност во Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

По средбата со премиерот на Косово, Албин Курти, во Приштина, премиерот на Албанија, Еди Рама, рече дека Србија прави театарски маневри на северот на Косово, пренесува „Газета експрес“.
„Нема сомнение дека на прво место, пред сѐ Србија мора да ја признае оваа неповратна реалност, и навистина е жално што наместо конкретен напредок во дијалогот кон меѓусебно признавање и конечно ослободување од минатото, денес сме сведоци на театарските маневри на српската војска на границата со суверената држава Косово“, рече Рама.
Според него, овие маневри всушност не ги штитат граѓаните на Србите во северно Косово, како што тврди официјалното белградско раководство, дури и некои духови на генерали на поразената армија на бојното поле, пред повеќе од 20 години, кои се чини дека дошле надвор од гробот тврдејќи дека го штити интегритетот и безбедноста на српските граѓани на Косово.
Акциите на Србите на север ги нарече театарски маневри, додека спомена и дека Владата на Косово платила струја за Србите на север, пренесува Косово преку Интернет.
„Всушност, српските граѓани во Косово живеат без никаква закана, дури се вели дека владата на оваа земја ги платила сметките за електрична енергија, што никој не го прави никаде, не само на Балканот, туку и во светот“, рече Рама.
Тој изјави дека немал разговор со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со ситуацијата на северот на Косово, додавајќи дека е на страната на Приштина, пренесува Коха.

Кога станува збор за „Отворениот Балкан“, Рама, одговарајќи на прашањето дали сега е убеден дека со Србија нема да има отворен Балкан, рече дека сега верува уште повеќе дека тоа треба да се направи.
Рама рече дека Косово е целосно во право во однос на реципроцитетот на регистарските таблички со Србија, но и дека дијалогот е единственото решение за ова прашање.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This