Рама: Нема зборови за утеха за оваа голема трагедија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Албанскиот премиер Еди Рама изрази искрено и длабоко сочувство за настраданите во сообраќајната несреќа во која 46 лица, главно македонски државјани го загубија животот.

Во објава на Фејсбук, Рама овој трагичен настан го опишува како „огромна болка“ и вели дека нема збор за трагедијата каде животот го загубија речиси сите патници.

– Нема зборови на утеха за трагедијата на автобусот од Македонија во Бугарија, каде што животот го загубија речиси сите патници.Огромна болка, напиша Рама.

И лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, изрази длабоко сочувство до семејствата на настраданите, а на повредените им посака побрзо закрепнување.

– Шокиран сум од страшната трагедија во Бугарија која предизвика загуба на толку многу животи на патници, меѓу кои и многу наши сонародници, меѓу кои и многу малолетници. Длабоко и искрено сочувство до семејствата на загинатите. Господ да им даде сила да се соочат со оваа страшна болка, пишува Баша. Албанските медуми, без исклучок, сите пренесуваат информации за несреќата, како и за итното заминување за Бугарија на премиерот Зоран Заев и министрите Бујар Османи и Венко Филипче.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This