Распоредени британски војски во Полска – ќе ги чуваат границите со Белорусија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Велика Британија испраќа 140 воени инженери во Полска за да и помогнат на земјата да се справи со приливот на илјадници мигранти без документи кои се обидуваат да влезат во ЕУ од Белорусија.

Неборбените трупи се очекува да останат во Полска од крајот на декември до април и ќе обезбедат инженерска поддршка долж границата, вклучително и поправка на патишта, помагање во планирањето и зајакнувањето на граничната ограда, Министерството за одбрана на Велика Британија соопшти во четвртокот.

Одлуката за распоредување на британскиот воен персонал доаѓа по посетата на извидувачката единица минатиот месец, која беше пратена за да се утврди каков вид на поддршка може најдобро да и пружи Британија на Полска.

Лидерите на ЕУ и Велика Британија го нарекоа „хибридна војна“ туркањето од страна на белорускиот лидер Александар Лукашенко на илјадници мигранти на границата на земјата со Полска.

Велика Британија најверојатно ќе испрати војници во Литванија, каде што Министерството за одбрана распореди мал тим за извидување. Литванија и нејзината соседна земја Летонија, другите две земји-членки на ЕУ кои ја делат границата со Белорусија, исто така се соочуваат со зголемен миграциски притисок.

„Нашата посветеност на европската безбедност е непоколеблива и секогаш ќе им нудиме поддршка на нашите сојузници“, изјави секретарот за одбрана на Обединетото Кралство Бен Валас. „Оваа неборбена поддршка ќе им помогне на полските напори да ја заштитат нивната граница и да ја пренесат виталната инженерска експертиза“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This