December 8, 2022, 7:36 am

Расте вредноста на биткоинот – најмалку пет земји ќе го прифатат како легално средство за плаќање

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Расте вредноста на биткоинот.

Неговата вредност скокна за 1,4 проценти во последните 24 часа и се тргува по цена од скоро 57.360 долари. Вредноста на етериумот се намали за 3,2 проценти и се тргува за помалку од 3.500 американски долари.

До крајот на следната година, најмалку пет земји ќе го прифатат биткоинот како легално средство за плаќање, предвидува извршниот директор на платформата за размена на криптовалути Битмекс, Алекс Хопетнер. Вели дека тоа ќе бидат земји во развој. Ел Салвадор веќе го применува биткоинот како валута за плаќање.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This