February 26, 2024, 7:05 pm

Регистрирани 377 нови случаи на Ковид-19 во текот на изминатото деноноќие – 12 лица ја загубија битката со вирусот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.608 тестирања, а регистрирани се 377 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 164, Кавадарци – 31, Прилеп – 30, Битола – 24, Охрид – 16, Велес – 15, Куманово – 11, Штип – 10, Кичево – 9, Тетово – 7, Струмица и Крива Паланка – по 6, Радовиш и Валандово – по 5, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Делчево и Богданци – по 4, Свети Николе, Ресен и Кратово – по 3, Кочани, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Струга, Пробиштип и Крушево – по 1.

Регистрирани сe 307 оздравени пациенти од: Скопје – 155, Охрид – 23, Прилеп – 20, Кавадарци и Куманово – по 17, Битола – 13, Делчево – 10, Струга – 8, Велес и Ресен – по 5, Штип, Струмица, Валандово и Кочани – по 4, Гевгелија – 3, Тетово, Свети Николе и Пехчево – по 2, Кичево, Радовиш, Неготино, Богданци, Кратово, Македонска Каменица, Берово, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 5 починати лица од Скопје (63г, 82г, 85г, 85г и 87г) и по едно починато лице од Куманово (61г), Охрид (58г), Битола (67г), Штип (66г), Струмица (62г), Крива Паланка (78г) и Виница (69г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице со датум на смрт 06.12.2021. Регистрираното починато лице е од Скопје (1). Починатото лице е на возраст од 92 години. Лицето е починато во болнички услови.

Направени се 3.608 тестови преку: ИЈЗ-313, ЦЈЗ Скопје-52, ЦЈЗ Битола-91, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–16, ЦЈЗ Куманово-77, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–144, Жан Митрев (Филип Втори)-80, Авицена-176, Биотек-214, Систина-50, лабораторија Лаор-202, Синлаб-30, Ремедика-16, Плодност–52, Генеа-9, Никоб лаб-453, ВФВ Медикал-90, Ели Медика-54, Ројал Медика–48, Спектра-ММ-13, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–29, Нова Лаб Дијагностика–6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.335.

Досега во земјата се направени вкупно 1.500.087 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 219.100, бројот на оздравени пациенти е 205.700, на починати е 7.723, а бројот на активни случаи изнесува 5.677.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 95917, Активни 2742

Куманово 12990, Активни 171

Тетово 11368, Активни 84

Прилеп 10456, Активни 358

Битола 8937, Активни 494

Гостивар 8081, Активни 25

Велес 7389, Активни 177

Кавадарци 7173, Активни 259

Штип 6645, Активни 102

Охрид 6576, Активни 201

Струмица 6166, Активни 106

Кичево 4250, Активни 53

Кочани 4057, Активни 109

Струга 3914, Активни 28

Гевгелија 2832, Активни 76

Неготино 2590, Активни 45

Свети Николе 2131, Активни 40

Крива Паланка 1920, Активни 70

Ресен 1773, Активни 58

Радовиш 1770, Активни 66

Берово 1470, Активни 53

Дебар 1456, Активни 0

Делчево 1439, Активни 93

Виница 1162, Активни 14

Пробиштип 1129, Активни 24

Валандово 967, Активни 42

Кратово 782, Активни 27

Богданци 652, Активни 21

Демир Хисар 623, Активни 48

Крушево 597, Активни 33

Македонски Брод 512, Активни 18

Демир Капија 426, Активни 2

Македонска Каменица 423, Активни 24

Пехчево 355, Активни 7

Дојран 172, Активни 7

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This