December 1, 2022, 9:52 pm

Рекордни 86.510 стогодишници живеат во Јапонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бројот на луѓе над сто години во Јапонија за првпат во историјата надмина 86.000 лица, пренесe Анадолија.

Јапонското Министерство за здравство, труд и просперитет објави извештај за статистиката поврзана со стареењето на населението во земјата.

Во извештајот се наведува дека бројот на стогодишници во Јапонија расте 51 година по ред, а за подготовка на извештајот се користени податоци од Евиденција на населението.

Во моментов, во Јапонија живеат рекордни 86.510 луѓе на возраст над сто години, што е за 6.060 луѓе повеќе од минатата година.

Меѓу стогодишниците во Јапонија има 76.450 жени и 10.060 мажи.

Најстарата жена во Јапонија е 118-годишната Танака Кејн од Фукуока, која исто така е запишана во Гинисовата книга на рекорди како најстара личност во светот.

Најстарата Јапонка е 111-годишната Уеда Микизо од Нара.

Од 1963 година, Јапонија објавува годишни извештаи за населението постаро од сто години.

Во 1981 година, во Јапонија живееја нешто повеќе од илјада стогодишници, а во 1998 година, таа популација надмина 10.000. Во 2019 година, Јапонија имаше повеќе од 70.000 стогодишници.

Јапонија има една од најстарите популации во светот. Просечната возраст на жените во Јапонија е 87,74 години, а на мажите 81,74 години.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This