October 1, 2022, 8:58 am

Русија го kaзни Гугл со уште два милиони рубли бидејќи не ја отcтранил зaбpaнетата содржина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот суд во регионот Таган во Москва го казни „Гугл“ со уште два милиони руби (27.000 американски долари), бидејќи не ја отстранил забранетата содржина, изјави за „Спутник“ портпаролката на судот, Зулфија Гуринчук.
Вкупниот износ на казни што Русија му ги изрече на „Гугл“ е околу 385.000 долари. Компанијата беше казнета поради неуспехот да се отстранат забранетите содржини, вклучително и повиците за екстремистички дејствија, и одби да ги локализира руските податоци за серверите во Русија.

Руската служба за супервизија на комуникации, медиуми и информатичка технологија (Роскомнадзор) претходно објави дека ќе ги казни „Стик стрим“, „ВКонтакте“, „Телеграма“, „Твитер“, „Ученици“, „Фејсбук“ и „Јутјуб“. Кои се јавуваат тинејџери да се вклучат во различни форми на протест.
Судиите разгледаа голем број протоколи и споменатите социјални мрежи веќе платија казна од неколку стотици илјади долари .

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This