Русија: Ова не е ултиматум, но заврши времето за миpни преговори

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот предлог за безбедносни гаранции не е ултиматум, но времето за мирни преговори со Северноатлантската алијанса помина, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко.
„Нашите предлози се многу јасни. Помина времето на смирени тонови, верувања во зборовите. Ситуацијата е толку сериозна што бараше чекори кога е неопходен принципиелен дијалог во четири очи“, рече Грушко во интервју за „Россијска газета“.
На пример, нашите партнери од НАТО зборуваат за проширување на Алијансата, дека Русија нема право на глас, дека процедурата за приближување кон НАТО е пропишана со Вашингтонскиот договор и дека секоја земја има право слободно да бира начини да ја обезбеди својата безбедност, вклучително и учество во воени сојузи.Нашите партнери во НАТО ставија крај на ова. Но, постои друг дел од формулата, каде што директно се наведува дека, при изборот, државите се обврзани да ги земат предвид безбедносните интереси на другите. Не треба да заборавиме дека проширувањето на НАТО е политика која се уште се нарекува „политика на отворени врати, рече заменик-шефот на дипломатијата.
Русија ќе одговори пропорционално, доколку земјите од НАТО распоредат офанзивни средства на нивна територија, рече Грушко.

„Доколку на територијата на земјите на НАТО се појават офанзивни средства, кои можат да стигнат до нашите контролни центри за четири минути, ќе мораме соодветно да одговориме на нашите партнери“, рече тој.
Заменик-шефот на дипломатијата најави дека зазел цврст став по прашањето за барањата испратени до САД.
„Очекуваме значаен разговор со САД. Веќе формиравме тим и подготвени сме веднаш да го започнеме разговорот, штом Американците се подготвени за тоа“, рече Грушко.
Да потсетиме, руското Министерство за надворешни работи објави документ што официјална Москва го испрати до НАТО за безбедносните гаранции, за кои неодамна разговараше и рускиот претседател Владимир Путин, а кои првенствено се однесуваат на проширување на военото присуство на Алијансата на западните граници на Русија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This