Русија побара од Словачка да ја врати пратката вакцини поради повеќeкратно kpшење на договорот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Фондот за директни инвестиции на Русија побара од словачката влада да врати серија вакцини Спутник V за употреба во други земји, се вели во соопштението на официјалниот профил на вакцината на Твитер.

„На 6 април 2021 година, Рускиот фонд испрати писмо со барање да се врати вакцината поради повеќекратно кршење на договорот. На тој начин може да се користи во други земји“, се објаснува во соопштението.

RDIF побара од словачката влада да ја испрати вакцината во ЕУ-овластената лабораторија за тестирање (дел од мрежата OMCL) и испрати писмо на 6 април 2021 година во кое бара да ја врати вакцината поради повеќе прекршувања на договорите за да може да се користи во други земји.

Исто така, се додава дека лабораторијата во Словачка, каде е тестирана серијата вакцини „Спутник V“, која е доставена до оваа земја, не е дел од мрежата на официјални лаборатории на Европската унија.

„За жал, во кршење на постојниот договор, Државниот институт за контрола на лекови обезбеди тестирање на Спутник V во лабораторија што не е дел од мрежата на официјални лаборатории на ЕУ за контрола на лекови, и покрај нивната достапност“, рече Рускиот фонд во изјава.

Покрај тоа, словачкиот регулатор започна кампања за дезинформација против вакцината. Рускиот фонд побара од Словачка повторно да ja тестира руската вакцина „Спутник V“ – овој пат во лабораторија акредитирана од Европската унија, се нагласува во соопштението.

Во соопштението се додава дека сите страни на „Спутник V“ се со ист квалитет и се предмет на строга контрола на квалитетот во Институтот „Гамалеја“. „Квалитетот на Спутник V е потврден од регулаторите од 59 земји во светот“, потсетува твитот.

Претходно, секретарот на Државниот институт за контрола на лекови, кој е фармацевтски регулатор во земјата, Магдалена Јуркемикова, рече дека руската вакцина против корона вирусот „Спутник ве“, чија прва група пристигна во Словачка на 1 март, не ги исполнува карактеристики објавени во водечкото медицинско списание „Лансет“.

Да потсетиме, Словачка, како и Унгарија, одобрија употреба на руска вакцина против вирусот корона „Спутник V“, без да се чека регистрација на Европската агенција за лекови.

Вакцината „Спутник V“, произведена од Институтот за научно истражување „Гамалеја“ во соработка со рускиот фонд за директни инвестиции, на 11 август доби потврда за регистрација од руското Министерство за здравство, со што стана првата регистрирана вакцина против вирусот корона во светот.

Вакцината е регистрирана во скоро 60 земји со вкупно население од над 1,5 милијарди луѓе. Ефикасноста на препаратот е 91,6 проценти , што беше потврдено во списанието „Лансет“ , едно од најстарите и најценетите медицински списанија во светот. Вакцината е изградена на докажана и добро проучена платформа на човечки аденовирусни вектори и користи два различни вектори за две дози за време на вакцинацијата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This