Русија се огласи по xaocот на Косово: „Сопpeте ги paзулавените, paдикални Албанци инаку ќе има нов koнфликт“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерството за надворешни работи на Русија бара од контингентот на НАТО „да ги ограничи радикалните косовски Албанци“, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод најновите инциденти на северот на Косово, кога еден Србин беше застрелан, а неколку беа повредени.

„Бараме Мисијата во Косово да го исполни својот мандат во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН и да се сопрат разулавените радикални Албанци од Косово. Забележуваме дека постојниот контингент на НАТО има целосна одговорност за обезбедување мир и безбедност во покраината “, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи.

Таа посочи на демонстративното одбивање на косовските Албанци да се откажат од своите агресивни планови со цел да го исчистат Косово од неалбанското население преку создавање неподносливи услови за живот.

Руското министерство остро ги осуди постапките на косовските власти, кои наводно се свесни за неказнивост и кои ја користат секоја прилика да предизвикаат бран србофобија кај локалното население во пресрет на локалните избори на 17 октомври,.

Очигледно е, истакнуваат во Москва, дека радикалната „влада“ на Албин Курти не смета дека има какви било обврски, таа отворено гo игнорира и Западот кој продолжуваат да лобираат за меѓународна легализација на нелегалната, еднострано прогласено независност на Косово, додаде таа.

„Предупредуваме: таквиот став на Приштина и нејасната реакција на нејзините„ патрони “неминовно предизвикуваат движење кон отворен конфликт, ги уништуваат предусловите за продолжување на веќе блокираниот дијалог меѓу двете страни“, истакна Захарова.

Косовската полиција вчера спроведе акција во која беа затворени неколку продавници во северниот дел на Косовска Митровица и околните места и на тој начин предизвика реакција кај жителите на тој град, кои со камиони и возила блокираа одредени градски улици и крстосници.

Претходно полицијата употреби шок бомби и солзавец, а се активираа и сирени за тревога. Нешто подоцна, пристигнаа и припадници на специјалната единица Росу. Слична акција се одржа и во Звечани каде беше застрелан во грб еден Србин.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This