Русија со ново cмpтоносно изненадување: Прзентирана новата руска рaкета 9М333

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британскиот весник „Дејли мејл“ објави статија за новата руска ракета 9М333, која неодамна беше презентирана од одбранбениот концерн „Калашников“, оценувајќи ја како „смртоносно изненадување“, бидејќи беше претставена на Бадник според Грегоријанскиот календар.

Како што е наведено во текстот, ракетата, чие целосно име е „Стрела 9М333“, работи на принципот „пукај и заборави“.

Наменет е за соборување крстосувачки ракети, беспилотни летала и ниско летачки авиони и хеликоптери, бидејќи е во состојба да ја пронајде целта без дополнителни насоки по отпуштањето.

Како што претходно беше најавено од „Калашников“, ракетата „Arrow 9M333“ е наменета за употреба во противвоздушниот ракетен систем „Arrow 10M“ поставен на шасија со гасеница.

Инаку, тестирањето на оваа ракета беше успешно извршено во четвртокот на полигонот Донгуз во регионот Оренбург, а сериското производство на ова оружје веќе започна.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This