Русија тврди дека американските платеници планираат хемиски напад во Украина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, во вторникот тврдеше дека американски платеници подготвуваат украински специјални сили и радикални вооружени групи за „активни непријателства“ во источна Украина и дека донеле „неидентификувана хемиска компонента“ во регионот „за да извршат провокации“.

Шојгу не достави докази за своите наводи, кои ги прочита од подготвената изјава на собирот на највисоките воени команданти на Русија со претседателот Владимир Путин на кој присуствуваше. Обвиненијата доаѓаат откако највисоките функционери од САД и нивните сојузници во НАТО издадоа повеќекратни предупредувања за руските трупи собрани на границата со Украина и дека Москва може да се обиде да измисли провокации за да оправда нова инвазија или воен напад.

ЕУ овој месец воведе санкции против руската паравоена компанија Вагнер, повикувајќи се на операциите на групата во источна Украина, Либија, Сирија и Централноафриканската Република. Русија често ги обвинува своите западни противници дека учествуваат во малигни активности за кои Западот претходно рече дека Русија ги извршила.

Наводите на Шојгу, кој често се споменува како потенцијален наследник на Путин, означуваат сериозна ескалација од страна на Кремљ во неговите поплаки за поддршката на САД и НАТО за Украина, ефикасно обвинувајќи го Западот за испраќање платеници да се вклучат во потенцијални воени злосторства.

Минатата недела Русија издаде серија барања на Западот, вклучително и цврста гаранција дека Украина и Грузија никогаш нема да влезат во НАТО. Американскиот претседател Џо Бајден се согласи да разговара за загриженоста на Русија, но исто така повика на продолжување на мировните преговори во формат Нормандија, спонзорирани од Франција и Германија.

Во неговите јавни забелешки, објавени на веб-страницата на Кремљ, Шојгу ја обвини украинската влада во Киев дека планира напад врз сепаратистите поддржани од Русија, кои речиси осум години окупираа големи делови од регионите Доњецк и Луганск, со финансирање и доставено оружје од Москва.

„Желбата на Северноатлантската алијанса да ги вклучи украинските вооружени сили во нејзините воени активности претставува закана за безбедноста, земајќи ги предвид обидите на Киев да го реши проблемот со Донбас со сила“, рече Шојгу.

„Воениот развој на територијата на Украина од страна на земјите на НАТО продолжува“, рече тој. „Ситуацијата се влошува со снабдувањето со хеликоптери, напад на беспилотни летала, ATGM [противтенковски наведувани проектили] од Соединетите Американски Држави и нивните сојузници. Присуството на повеќе од 120 вработени во американските приватни воени компании во населбите Авдиевка и Прјазовске во регионот Доњецк е сигурно утврдено.

„Тие ги опремуваат стрелачките позиции во станбени згради и општествено значајни објекти, ги подготвуваат украинските сили за специјални операции и радикалните вооружени групи за активни непријателства“, рече Шојгу. „За да се извршат провокации, резервите на неидентификувана хемиска компонента беа доставени во градовите Авдиивка и Красни Лиман“.

Путин, во своите забелешки на истата средба, ги повтори своите барања од Западот, ги обвини САД за сегашните тензии и уште еднаш се пожали на проширувањето на НАТО со вклучување на земјите од поранешниот источен блок, како што е Полска.

„Како што знаете, му предложив на американскиот претседател да започне преговори за елаборацијата“, рече Путин.

Тој додаде дека како продолжение на неговиот разговор со Бајден претходно овој месец, „ги испративме нашите проекти, кои ќе исклучат натамошно проширување на НАТО во источниот правец и распоредување на офанзивни ударни оружени системи во соседните земји. Како што знаете, нацртите на соодветните договори се предадени на американските колеги и на раководството на НАТО“.

Путин рече и дека САД и НАТО се виновни.

„Зошто беше потребно проширување на НАТО? праша тој, додавајќи: „Она што се случува сега, тензијата што се развива во Европа е нивна вина. На секој чекор Русија беше принудена некако да одговори, на секој чекор ситуацијата постојано стануваше полоша, полоша, полоша, деградирана и деградирана. И денес сме во таква ситуација кога сме принудени да одлучиме нешто: не можеме да дозволиме развој на ситуацијата што ја споменав“.

САД и ЕУ се заканија дека ќе воведат санкции со „големо влијание“ на Русија во случај на воена ескалација во источна Украина.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This