December 1, 2022, 10:17 pm

Русија oдoбpи: Србија мoжe дa ja извeзyвa вakцинaтa „Cпyтник Б“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Треба да добиеме одобрување за извоз од нашите руски партнери за да не извезуваме на исти пазари, вели српскиот министер Поповиќ.

Рускиот институт „Гамалеја“ ја одобри употребата на 550 000 вакцини „спутник В“, кои до 13 август се произведени на белградскиот институт „Торлак“, соопшти денеска српскиот министер без ресор Ненад Поповиќ.

Тој за РТС кажа дека овие вакцини се со ист квалитет, како и оние што се произведуваат во Русија и дека се планира производство на четири милиони дози до крајот на годината.

Поповиќ наведе дека одлуката за извоз на вакцини ќе ја донесат српската влада и претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Треба да се договориме со нашите руски партнери во кои земји ќе извезуваме. Треба да добиеме одобрување од нив за извоз за да не извезуваме на исти пазари. Но, сигурен сум дека за Република Српска, Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина, за нашите соседи, овие вакцини сигурно ќе ги има во доволни количини“, изјави Поповиќ.

Македонскиот министер за здравство Венко Филипче, кој во април беше во официјална посета на Србија, најави дека српскиот институт „Торлак“ ќе биде стратешки партнер македонските власти за набавка на вакцини против ковид-19.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This