Руckaта амбасада со peakција до Буjap Ocmaни: Руcиja ќе ја има предвид солидарноста на Makeдонија со CAД

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Руската амбасада со реакција на изјавата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, кој на својот Твитер профил активностите на Русија на руско-украинската граница ги оцени како „заканувачки и дестабилизирачки“.

– Ѝ забележуваме на солидарноста на Македонија заснована врз неосновани обвинувања за активностите на Русија. Верувајте дека приоритетите треба да ја рефлектираат потребата да одговорат на вообичаените закани и предизвици. Ваквите изјави тешко придонесуваат за јавно декларираната намера на Македонија за зајакнување на заемно корисните врски со Русија, реагира руската амбасада.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This