САД ги праќа во Косово Авганистанците ocoмничени за поврзаност со Талибанците

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Соединетите држави планираат да испратат најмалку две лица кои беа примени од Авганистан на Косово и Метохија, со цел да ги подложат на дополнителни проверки, бидејќи постои сомневање дека тие се поврзани со Талибанците, пренесува Ен -Би -Си.
Извори за американска телевизија рекоа дека тие лица ќе бидат испратени на дополнителни проверки во Косово и Метохија , но тоа не значи дека тие нужно претставуваат закана.
Истите извори наведуваат дека Соединетите држави дејствуваат како мерка на претпазливост и дека некои информации за овие лица – нивното име, потекло или број на мобилен телефон – предизвикуваат доволно загриженост што не може да им се дозволи да останат во Соединетите држави додека не се извршат дополнителни проверки.
Ен -Би -Си, повикувајќи се на тие извори, тврди дека сите други што беа евакуирани од Авганистан, и кои предизвикаа слична загриженост, исто така, ќе бидат испратени на Косово и Метохија.

Повеќе од 30.000 луѓе се евакуирани од Авганистан во САД, досега околу 10.000 од нив биле на дополнителни проверки, а околу 100 од нив поради можни врски со талибанците или терористичките групи, наведува Ен -Би -Си.
За две лица од тие 100, потребни се дополнителни проверки.
Портпаролот на американското Министерство за правда одби да ги коментира овие информации.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This