October 6, 2022, 2:09 am

САД издaдoa cepиoзнo пpeдупpeдyвaњe за пaтyвaњa во Кина и во Хонг Конг

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

САД во вторникот издадоа ново предупредување за патувањата во Кина и Хонг Конг, наведувајќи го ризикот од произволно притворање и произволно спроведување на локалните закони, пренесува „Њујорк пост“.

Советодавното предупредување веројатно ќе ги зголеми и така високите тензиите меѓу САД и Кина што избвнаа откако Пекинг во јуни наметна нов строг Закон за национална безбедност во Хонг Конг, што веќе поттикна низа казнени мерки од САД.

Новото официјално соопштение ги предупредува американските граѓани дека Кина воведува произволно притворање и забрани за излез за да принуди соработка со истраги, да изврши притисок врз членовите на семејството на притворениот да се вратат во Кина од странство, да влијае врз граѓански спорови и да добие џокер за преговори над странските влади.

„Американските граѓани кои патуваат или престојуваат во Кина или Хонг Конг, можат да бидат притворени и да им биде оневозможен пристап до конзуларните служби на САД или со информации за нивното наводно злосторство. Американските граѓани може да бидат подложени на продолжени испрашувања и продолжен притвор без соодветна законска постапка“, се вели во соопштението.

„Во Хонг Конг, Кина еднострано и произволно ја спроведува моќта на полицијата и безбедноста“, се вели во соопштението, додавајќи дека новото законодавство опфаќа и прекршоци извршени од жители што не се жители на Хонг Конг или организации надвор од Хонг Конг, подложувајќи ги американски граѓани кои јавно ја критикувале Кина на зголемен ризик од апсење, притвор, протерување или гонење.

Американските граѓани во Хонг Конг се сериозно предупредени да бидат свесни за нивната околина и да ги избегнуваат демонстрациите.

Минатиот месец, администрацијата на Трамп суспендираше или раскина три билатерални договори со Хонг Конг кои опфаќаа екстрадиција и даночни ослободувања, наведувајќи го прекршувањето на заложбата на Пекинг за Хонг Конг да ја задржи широката автономија 50 години по предавањето на поранешната британска колонија во 1997 година Кина.

Другите западни нации исто така ги суспендираа своите договори за екстрадиција со Хонг Конг по усвојувањето на Законот за национална безбедност.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This