САД и Beликa Бpитaниja пpeдyпpeдиja дa ce избeгнyвaaт хoтeлитe вo Кaбyл

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

 САД и Велика Британија ги предупредија своите граѓани да се држат настрана од хотелите во центарот на авганистанскиот главен град Кабул, особено познатиот хотел Серена.

„Американските државјани кои престојуваат или се наоѓаат во близина на хотелот Серена, мора веднаш да заминат”, се вели во соопштението на Стејт департментот на САД, повикувајќи се на „закани по безбедноста во таа област”.

Британското Министерство за надворешни работи ја објави следната изјава: „Во услови на зголемени ризици, се препорачува да не престојувате во хотели, особено во Кабул (на пр. Хотелот Серена).

Серена е најпознатиот луксузен хотел во Кабул, особено популарен кај странските посетители пред градот да падне во рацете на талибанците пред осум недели.

Тој во минатото двапати беше предмет на екстремистички напади.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This