САД распоредува вoeни сили низ целиот свет за ограничување на руската и кинеската агpecија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерството за одбрана на САД ја заврши ревизијата на глобалното распоредување на вооружените сили на САД, која започна во февруари, и како резултат на тоа, има намера да ја зајакне воената воздржаност на Русија во Европа, рече заменик-помошникот на американскиот секретар за одбрана за политички прашања Мара Карлин.
Според неа, прегледот на распределбата на американските сили во светот е завршен. Таа потсети дека претседателот Џозеф Бајден на 4 февруари годинава најавил дека министерот за одбрана Лојд Остин ќе изврши ваква ревизија со цел да се усогласи распределбата на американските сили во странство во согласност со раководството за национална одбрана на американскиот претседател.
По неколкумесечна анализа и тесна координација меѓу ресорите, претседателот Бајден ги одобри заклучоците и препораките на министерот Остин, додаде Карлин.
Таа ги претстави главните резултати од ревизијата на брифинг во Пентагон.
„Ревизијата на глобалното распоредување во Европа ја зајакнува веродостојната воена воздржаност на руската агресија и им овозможува на силите на НАТО да дејствуваат поефикасно“, рече Карлин.
Таа, исто така, изјави дека САД ќе го прошират своето воено присуство и инфраструктура во Австралија и на островите во Тихиот Океан како дел од стратегијата за задржување на Кина.

Ревизијата подразбира и продолжување на американското учество во борбата против ДАЕШ (терористичка организација забранета во Русија) во Ирак и Сирија, како и зајакнување на потенцијалот на силите на американските партнери, се наведува во соопштението.
Русија во повеќе наврати изјави дека нема намера да нападне во ниту еден момент и дека изјавите за „руска агресија“ се изговор за распоредување на поголем број воена опрема на НАТО во близина на границите на Русија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This