December 6, 2022, 6:55 pm

САД упорно со глава во ѕид – Блумберг објави детали од документот со нови санкции поврзани со Северен поток 2

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според изворите на агенцијата, документот ќе посочи нови ограничувачки мерки што ќе влијаат на мал број руски компании, додека германските фирми нема да бидат предмет на санкции. Како што забележа Блумберг, американскиот државен секретар Ентони Блинкен не сака да воведе рестриктивни мерки против Германија и смета дека е поважно да се најде дипломатско решение за ова прашање.

Шефот на Стејт департментот апелира и на фактот дека земјата треба да се опорави од штетата што ја претрпе под претходниот претседател, Доналд Трамп, кој го искористи пристапот „Прво Америка“.

Според изворите на агенцијата, претходната администрација во последните неколку недели од власта работеше на воведување на сериозни санкции против Германија, но не успеа да ги спроведе.

Американски конгресмени во средата испратија писмо до Блинкен во кое бараат информации за дополнителни санкции против гасоводот „Северен поток 2“. Тие на писмото приложија список на пловни објекти „за кои се верува дека учествувале“ во изградбата на „Северен поток 2“ откако стапи на сила буџетот за одбрана на САД за фискалната 2021 година. Конгресмените бараат од Стејт департментот да им обезбеди проценка на активностите на наведените судови.

Според изворите на агенцијата, документот ќе посочи нови ограничувачки мерки што ќе влијаат на мал број руски компании, додека германските фирми нема да бидат предмет на санкции. Како што забележа Блумберг, американскиот државен секретар Ентони Блинкен не сака да воведе рестриктивни мерки против Германија и смета дека е поважно да се најде дипломатско решение за ова прашање. Шефот на Стејт департментот апелира и на фактот дека земјата треба да се опорави од штетата што ја претрпе под претходниот претседател, Доналд Трамп, кој го искористи пристапот „Прво Америка“.

Според изворите на агенцијата, претходната администрација во последните неколку недели од власта работеше на воведување на сериозни санкции против Германија, но не успеа да ги спроведе.

Американски конгресмени во средата испратија писмо до Блинкен во кое бараат информации за дополнителни санкции против гасоводот „Северен поток 2“. Тие на писмото приложија список на пловни објекти „за кои се верува дека учествувале“ во изградбата на „Северен поток 2“ откако стапи на сила буџетот за одбрана на САД за фискалната 2021 година. Конгресмените бараат од Стејт департментот да им обезбеди проценка на активностите на наведените судови.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This