September 26, 2022, 8:05 pm

САД ја бојкотира олимпијадата во Пекинг

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Белата куќа во понеделникот објави дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри 2022 година во Пекинг, наведувајќи го како причина кинескиот прогон на етничките муслимани Ујгури во регионот Ксинџијанг и други прекршувања на човековите права.

„Спортистите во тимот на САД ја имаат нашата целосна поддршка“, им кажа на новинарите портпаролката на Белата куќа Џен Псаки на нејзиниот дневен брифинг. „Ние ќе бидеме зад нив 100 проценти додека ги бодриме од дома. Нема да придонесуваме за фанфарите на игрите“.

Станува збор дипломатска мерка која ќе им овозможи на американските спортисти да се натпреваруваат на игрите, но ќе им забрани на американските владини службеници да присуствуваат, е политика која доаѓа откако Соединетите Држави постојано ја критикуваа владејачката Комунистичка партија во Кина за низа прашања за човековите права, провокативни геополитички маневри, неправедни економски практики и принудна работа, како и недостаток на меѓународна соработка.

Американските власти изразија загриженост за неодамнешната кинеска агресија кон Тајван, нејзината антидемократска акција во Хонг Конг, нејзината потрага по технологија за хиперсонично оружје, нејзината тајност околу потеклото на пандемијата на коронавирус, нејзините поморски претензии во Јужното Кинеско Море, одбивањето да прифати позначајни реформи за климатските промени и исчезнатиот кинески тенисер Пенг Шуаи.

На прашањето во понеделникот дали Соединетите Држави ги известиле другите нации за своите планови за дипломатски бојкот на игрите, Псаки одговори: „Ние ги информиравме за нашата одлука и очигледно ќе оставиме на нив да донесат свои одлуки“.

Притиснат дополнително за тоа зошто администрацијата одлучила да им дозволи на американските спортисти да се натпреваруваат на игрите, Псаки рече дека американските власти не чувствуваат дека „тоа ќе беше вистинскиот чекор да се казнат спортистите кои тренираа, се подготвуваа за овој момент, и сметавме дека можеме да испратиме јасна порака со неиспраќање официјална американска делегација“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This