Самитот на лидeрите на Европската Унија ќе се одржи на 1 и 2 октомври

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Лидерите на ЕУ 27 ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, беше потврдено во кабинетот на претседателот на Европскиот совет.

Портпаролот Баренд Лејтс вели дека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по втор пат добил нeгативен резултат на тестот на Ковид-19 и дека продолжува со подготовките за самитот на кој претседава.

Самитот на лидерите на ЕУ 27 првично беше планиран за 24 и 25 септември, но беше одложен затоа што службеникот за бeзбедност на претседателот Мишел беше позитивен на kopонавирус.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This