Само колективен имунитет му е мајката – како Бангладеш ја победува пандемијата со најмал процент на вакцинирани?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Со помалку од 155 случаи дневно, Баннгладеш, еднна од најсиромашните и најгусто населени држави во светот во моментов е најуспешна во справување со пандемијата од корона вирус. Барем според официјалните статистики.

Во последните месец дена, Бангладеш бележи во просек во 3 смртни случаи дневно, и не повеќе од 155 новозаразени.

До овој момент, Бангладеш има и една од најниските стапки на вакцинираност, околу 24%, истовремено и една од највисоките стапки на прележани пациенти од коронавирус.

Официјалните статистики на Бангладеш велат дека, успешноста со справување со коронавирусот е 97.74% а морталитетот е 1.78%.

На 20-ноември, Бангладеш беше единствената земја која прогласи ден без смртен случај од коронавирус од почетокот на пандемијата.

Истовремено, Израел со близу потполна вакцинација на населението со две дози вакцина, или 62.6% со трета доза вакцина, бележи најголеми бројки на новозаразени и смртни случаи од коронавирус.

Експертите ваквата статистика ја толкуваат со логиката на колективен имунитет.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This