October 2, 2023, 7:26 pm

Само 3,6 % од Авганистанците евakyирани во Германија се локални работници

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германија евакуираше 4.587 лица од Авганистан, од кои 3.849 се Авганистанци, покажуваат податоците на Министерството за внатрешни работи.

Според тие податоци, само 3,6 проценти од сите евакуирани Авганистанци биле локална работна сила, а ако на тоа се додадат и членовите на семејството, тогаш тоа е 16,4 проценти.

Меѓутоа, од тие 3.849 Авганистанци, само 138 биле локални работници што ги користела германската армија во таа земја.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This