Сараево гo дoживyвa cцeнapиoтo oд Бергамо: Лekapитe зaгpижeни дeкa лyѓeтo ќe пoчнaт дa ymиpaaт нa yлицa – ова се деталите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во БиХ, коронавирусот неконтролирано се шири, а здравствениот систем е преоптоварен со денови. Во последните 24 часа биле регистрирани 824 нови случаи во кантонот Сараево, а девет лица ја изгубиле битката со Ковид-19. Луѓето чекаат со часови за прегледи, а болниците се полни.

Властите и здравствените експерти предупредуваат дека состојбата постојано се влошува и потсетува на состојбата во Бергамо, Италија, од почетокот на пандемијата.

Вчера, премиерот на Сараевскиот кантон, Един Форто, предупреди дека Сараево е најголемото жариште во Европа. Претходно, Кризниот штаб на Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево прогласи вонредна состојба и ја прекина употребата на годишен одмор за вработените до ново известување.

Вчера пристигна алармантно предупредување од КЦУС, дека имаат кислород само уште два дена.

– Ситуацијата е исклучително тешка. Синоќа напојувавме кислород во сите силоси, ренџери и шишиња, но потрошувачката е огромна. Количините што ги имаме сега ќе бидат доволни за 48 часа – изјави генералниот директор на КЦУС за Хајат.

Луѓето стравуваат

Граѓаните велат дека се плашат. Оние на кои им се слоши сведочеа дека чекале неколку часа на преглед.

– Алармантно е, се чувствува низ целиот град. Некои улици во градот се морничави празни навечер. Луѓето сега се исплашени. Голем број мртви и заразени го достигнаа огромното мнозинство, се разбира има бунтовници, теоретичари на заговор, но повеќето луѓе ја разбраа сериозноста на ситуацијата. Се разбира, има поединци кои ги прекршуваат мерките со своето неодговорно однесување и не се грижат за безбедноста на другите – рече Адмир од Сараево за Вечерњи лист.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This