October 6, 2022, 2:11 am

СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ ИЗВЕСТУВААТ ЗА КРВАВА КАМПАЊА ВО МАКЕДОНИЈА И ИЗБОРНОТО НАСИЛСТВО НА СДСМ

Поврзано

- Advertisement -
Крвавата кампања која во Македонија ни се случува за локалните избори на 15-ти октомври е тема за која известуваат и главните светски медиуми. Низ целиот свет се прошири веста за претепувањето на градоначалникот на Општина Шуто Оризари, Елвис Бајрам. Како што коментира експертската јавност кај нас после сите немили и крвави настани, тешко дека ќе ги имаме посакуваните фер и демократски избори.
- Advertisement -

Таткото на Елвис Бајрам, пратеникот Амди Бајрам, обвини дека на митинг на СДСМ во Шуто Оризари биле истите луге кои со шипки и секири го нападнале Елвис, тие стоеле позади Зоран Заев, Петре Шилегов, Курто Дудуш и Самка Ибраимовски и ги обезбедувале.

-Пред 4-5 дена местевме банери и тие почнаа со инцидент. Му се јавивме на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и му рековме да не правиме провокации, да одиме на фер и демократски избори и подобриот да победи. Тој ни рече дека нема да има привилегирани за оној кој ќе погреши, без разлика дали е од наша страна или од страната каде што е кандидат од СДСМ. Секој според законот ќе биде дали притворен или ќе бидат преземени мерки кон него. Градоначалникот е во кампања и идел од врата на врата. Одеднаш му излегле со секири, со шипки и го удриле. Ми кажаа дека шефот на кабинетот прво бил удрен а потоа и мојот син. Таа фамилија е позната, го држеа „Матекс“ пазарот во Шутка со рекет и со сила. Тие сега се во партијата на СДСМ и кандидатот Курто Дудуш е со нив. Барам министерот да го спроведе тоа што треба, ако нашата страна е крива нека притвори од кај нас. Знаат дека народот е со нас и затоа одат со сила – рече Бајрам на 2 октомври.

Инаку, Курто Дудуш и е познат на македонската јавност од претходно, тој пред своите сограѓани Роми, кажуваше дека членската книшка на СДСМ е најважно нешто во државава, дека тоа ќе биде втора лична карта за граѓаните.

–Да се биде член на СДСМ е голема работа. Дали ќе имате проблеми во Социјално за нешто најмало, дали нема да поминете на пешачки премин и ве казни полиција, дали ќе управувате со автомобил кој не е регистриран или не сте вклучиле светилки или пак не сте врзани со појас. Дали во некое министерство ќе ти треба некаков документ, дали кога ќе отидете на лекар, ќе ви треба познанство, дали ќе треба да се вработите во некое министерство, не знам, за икс работи за секојдневни потреби. Затоа ќе биде многу битно да имате таков документ, затоа што таа ќе ти биде втора лична карта, вели Дудуш.

Токму за инцидентот, каде што беше претепан градоначалникот и кандидат за иден градоначалник на Шуто Оризари, известуваат сите светски медиуми, како „Еј-Би-Си Њуз“, „Фокс Њуз“, „Њујоек Тајмс“.

Инаку покрај инцидентот со Елвис Бајрам за кој известуваат големите светски медиуми Македонија ја погоди и прво убиство на кандидат за советник или градоначалник во текот на кампања. Во Кичево во престрелка беше убиен Алит Абази, носител на независна советничка листа за Општина Кичево.

Инаку покрај овие крвави инциденти, оваа кампања изобилува со многу други нерегуларности. Владеачката СДСМ продолжува грубо да го прекршува изборниот законик, а за тоа нивни членови дури се фалат и на социјалните мрежи. Членство на СДСМ од Ранковце на Фејсбук објавија фотографии каде се фотографирани со куп пари и партиски обележја на владеачката партија. Министерството за внатрешни работи, предводено од потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски, како и за сите досегашни случки во кампањата, од кои дел и крвави, молчи и не регира, пишува порталот Денешен.

Од фотографиите до кои дојде редакцијата на Денешен, јасно се гледа членови на СДСМ на Фејсбук се фалат со пари кои се спремни за изборен поткуп.

Од МВР и за овој случај нема никаква реакција, граѓаните гласно коментираат дека место сервис на граѓаните, полицијата станува партиски сервис на Зоран Заев и СДСМ, што може да се види во текот на целата кампања.

За само 12 дена кампања полицијата и Јавното обвинителство добиваат полни раце работа, поради изборни нерегуларности.

Искршени беа штабови на партиите, а најчесто на удар се опозициските партии. Искршени се штабови на ВМРО-ДПМНЕ во Кисела Вода, Битола, демолиран штаб на Демократската партија на Србите која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а искршен беше и штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. На удар беше и опозициската партија во албанскиот блок, БЕСА, во текот на викендов демолиран беше нивниот штаб во Бутел.

Притисок голем се прави и врз кандидатите за градоначалници. Кандидатот за градоначалник на Кавадарци Митко Јанчев без било каква причина бил застанат и малтретиран од страна на претставници на МВР, а досега никој за жал не е санкциониран поради тој настан. Во Прилеп, кандидатот за градоначалник од СДСМ, заедно со пратеничката на СДСМ од Прилеп и директорот на Центарот за социјални работи, организирано делеа зејтин и останати намирници меѓу граѓаните. Во Ресен директорката на Центарот за социјални работи им се заканувала на станарите во социјалните згради дека ако не гласаат на СДСМ, треба да си ги пакуваат куферите.

Грубо прекршување на изборниот законик имаме и во Крушево, каде беше обелоденет скандал со сеча на огревно дрво, кое подоцна беше делено на граѓаните пред штабот на СДСМ во градот, секако, барајќи гласови за возврат. Претседателот на Општинската Изборна Комисија во Кисела Вода, и Кратово наместо организирање на избори одат и агитираат во кампањата на СДСМ, што исто така претставува грубо кршење на законот.

Граѓаните чувствуваат разочараност и гнев од неодговорноста на полицијата и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тие велат дека тој полицијата ја претворил во партиска испостава на СДСМ, која одработува само за потребите на владеачката партија. Експертската јавност е едногласна дека со волку инциденти за време на предизборна кампања, а ниту еден разрешен случај, министерот би требало веднаш да си поднесе оставка.

ФОТО: СДСМ Ранковце делат пари за поткуп на изборите и се фалат

Владеачката СДСМ продолжува грубо да го прекршува изборниот законик, а за тоа нивни членови дури се фалат и на социјалните мрежи. Членство на СДСМ од Ранковце на Фејсбук објавија фотографии каде се фотографирани со куп пари и партиски обележја на владеачката партија. Министерството за внатрешни работи, предводено од потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски, како и за сите досегашни случки во кампањата, од кои дел и крвави, молчи и не регира, пишува порталот Денешен.

Од фотографиите до кои дојде редакцијата на Денешен, јасно се гледа членови на СДСМ на Фејсбук се фалат со пари кои се спремни за изборен поткуп.

Од МВР и за овој случај нема никаква реакција, граѓаните гласно коментираат дека место сервис на граѓаните, полицијата станува партиски сервис на Зоран Заев и СДСМ, што може да се види во текот на целата кампања.

Инаку ова не е прв, ниту единствен скандал приреден од страна на владеачката партија во предизборниот период, скандалите се секојдневни и граѓаните со зачудување прашуваат како досега нема ниту еден случај отворен од страна на полицијата и Јавното обвинителство. За само девет дена од кампањата се случија десетина големи инциденти.

Искршени беа штабови на партиите, а најчесто на удар се опозициските партии. Искршени се штабови на ВМРО-ДПМНЕ во Кисела Вода, Битола, демолиран штаб на Демократската партија на Србите која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а искршен беше и штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. На удар беше и опозициската партија во албанскиот блок, БЕСА, во текот на викендов демолиран беше нивниот штаб во Бутел.

Притисок голем се прави и врз кандидатите за градоначалници. Кандидатот за градоначалник на Кавадарци Митко Јанчев без било каква причина бил застанат и малтретиран од страна на претставници на МВР, а досега никој за жал не е санкциониран поради тој настан. Во Прилеп, кандидатот за градоначалник од СДСМ, заедно со пратеничката на СДСМ од Прилеп и директорот на Центарот за социјални работи, организирано делеа зејтин и останати намирници меѓу граѓаните. Во Ресен директорката на Центарот за социјални работи им се заканувала на станарите во социјалните згради дека ако не гласаат на СДСМ, треба да си ги пакуваат куферите.

Грубо прекршување на изборниот законик имаме и во Крушево, каде беше обелоденет скандал со сеча на огревно дрво, кое подоцна беше делено на граѓаните пред штабот на СДСМ во градот, секако, барајќи гласови за возврат. Претседателот на Општинската Изборна Комисија во Кисела Вода, и Кратово наместо организирање на избори одат и агитираат во кампањата на СДСМ, што исто така претставува грубо кршење на законот.

Покрај овие груби прекршувања на изборниот законик, во овој период сме сведоци и на крвави сцени кои им се случуваат на кандидати советници и градоначалници.

Последниот пример е претепување на кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари, Елвис Бајрам. Тој заедно со уште едно лице кое било со него бил крвнички претепан со метални и дрвени прачки.

Во животна опасност во Кичево беше доведен и носителот на советничка листа, Алит Абази, кој беше ранет од огнено оружје.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека имаме флагрантно мешање на партијата и државата. Од таму велат дека министерката за труд и социјална политика се вклучи во изборите и ги лаже граѓаните дека ќе изгради градинка, а по којзнае којпат министерот за земјоделие Љупчо Николоски иако реално ги намали субвенциите на двеипол недели пред изборите ветува дека ќе се дале субвенции.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат и дека Куманово е преплавено со партиска полиција, која во последните четири месеци Оливер Спасовски ја стави во функција на СДСМ, а цело СВР Тетово е на партиски состаноци во Мала Речица за што има и фотографии од тоа.

-Се случува организирана политичка хајка против кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ. На само ден по објавување на кандидатурите се почна со објавување на измислени кривични пријави за измислени дела. Па така се поднесоа пријави против градоначалниците на Крива Паланка само затоа што организирал превоз на ученици од социјално ранливи семејства, за надоместок помал од 3 илјади евра, за градоначалникот на Велес затоа што ставил точка на дневен ред пред повеќе од 5 години на советот на општина Велес, за градоначалникот на Прилеп затоа што не ја осигурал општиската зграда од нагрдувањето извршено од шарените платеници, додека тие сега слободно шетаат низ градот, извршен е упад во исто време во општината и фирмата на градоначалникот на Вевчани, измислени пријави добија и градоначалниците на Кавадарци, Ново Село и Штип затоа тоа што направил пристапен пат до фабрика која е странска инвестиција и која што вработува стотици штипјани, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Граѓаните чувствуваат разочараност и гнев од неодговорноста на полицијата и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тие велат дека тој полицијата ја претворил во партиска испостава на СДСМ, која одработува само за потребите на владеачката партија. Експертската јавност е едногласна дека со волку инциденти за време на предизборна кампања, а ниту еден разрешен случај, министерот би требало веднаш да си поднесе оставка.

ФОТО: Додека нема ниту еден проект за екологија на СДСМ, нивниот заменик министер крши закон одејќи од врата на врата за локалните избори

Наместо на работа и реализација на проекти за доброто на граѓаните, лугето од Владата на СДСМ целосно се вклучени во кампањата пред локалните избори. Заменик министерот за екологија Јани Макрадули, додека неговото министерство досега нема реализирано ниту еден проект, тој на терен дели пропаганден материјал на својата партија.

Градоначалниците на СДСМ освен празни ветувања за чист воздух, а без никаков план како до тоа би дошле, бараат доверба од граѓаните, министерството кое што треба да се грижи токму за тој проблем досега нема реализирано ниту еден проект. Како и сите други министерства од Владата на СДСМ, ниту Министерството за екологија се уште нема реализирано никаков проект кој би допринел за она што е главниот збор во кампањата на СДСМ, но тоа сепак не го спречува заменикот министер таму, Јани Макрадули од СДСМ, наместо да работи на реализација на проекти, да оди да дели пропаганден материјал за неговата партија.

Граѓаните коментираат дека е навистина срамота ова што го прави власта на СДСМ, тие велат дека наместо да се фатат за работа за реализација на многуте ветени проекти, за кои сега велат како да заборавил премиерот Заев и министрите од неговата Влада, тие тераат кампања.

Јани Макрадули за своите партиски активности се пофали и на својот Фејсбук профил.

За жал, ова не е единствениот случај каде СДСМ грубо го прекршува изборниот законот. Скандалозен е начинот на работа на владечката партија, членство на партија од Ранковце на Фејсбук објавија фотографии каде се фотографирани со куп пари и партиски обележја на владеачката партија. Како за сите досегашни прекршувања на законот и немили настани во текот на кампањта, меѓу кои и крвави, кои за прв пат донесоа и смртен случај на кандидат за советник или градоначалник за прв пат во историјата на Македонија во тек на предизборна кампања, МВР кое е под контрола на Оливер Спасовски, потпретседателот на СДСМ.

Од фотографиите до кои дојде редакцијата на Денешен, јасно се гледа членови на СДСМ на Фејсбук се фалат со пари кои се спремни за изборен поткуп.

 

За само 11 дена од кампањата се случија десетина големи инциденти, кои на полицијата и Јавното обвинителство треба да им дадат полни раце работа.

Искршени беа штабови на партиите, а најчесто на удар се опозициските партии. Искршени се штабови на ВМРО-ДПМНЕ во Кисела Вода, Битола, демолиран штаб на Демократската партија на Србите која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а искршен беше и штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. На удар беше и опозициската партија во албанскиот блок, БЕСА, во текот на викендов демолиран беше нивниот штаб во Бутел.

Притисок голем се прави и врз кандидатите за градоначалници. Кандидатот за градоначалник на Кавадарци Митко Јанчев без било каква причина бил застанат и малтретиран од страна на претставници на МВР, а досега никој за жал не е санкциониран поради тој настан. Во Прилеп, кандидатот за градоначалник од СДСМ, заедно со пратеничката на СДСМ од Прилеп и директорот на Центарот за социјални работи, организирано делеа зејтин и останати намирници меѓу граѓаните. Во Ресен директорката на Центарот за социјални работи им се заканувала на станарите во социјалните згради дека ако не гласаат на СДСМ, треба да си ги пакуваат куферите.

Грубо прекршување на изборниот законик имаме и во Крушево, каде беше обелоденет скандал со сеча на огревно дрво, кое подоцна беше делено на граѓаните пред штабот на СДСМ во градот, секако, барајќи гласови за возврат. Претседателот на Општинската Изборна Комисија во Кисела Вода, и Кратово наместо организирање на избори одат и агитираат во кампањата на СДСМ, што исто така претставува грубо кршење на законот.

Покрај овие груби прекршувања на изборниот законик, во овој период сме сведоци и на крвави сцени кои им се случуваат на кандидати советници и градоначалници.

За прв пат во независноста на Македонија во тек на кампања, животот го загуби кандидат за градоначалник или советник. Откако беше застрелан пред десетина дена во Кичево, вчера на повредите им подлегна Алит Абази, носител на независна советничка листа за Општина Кичево.

Претепан беше и кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари, Елвис Бајрам. Тој заедно со уште едно лице кое било со него бил крвнички претепан со метални и дрвени прачки.

Од ВМРО-ДПМНЕ кажаа дека овие избори за жал ги одбележува едно грозоморно убиство. Носителот на листата советници во Кичево, Алит Абази подлегна на повредите во огнената престрелка која што се случи минатата недела. Ова убиство се одвива кога политичката кампања е во полн ек, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

-Почина сограѓанин Албанец, кој беше вклучен и водеше политичка кампања. Има огромна црна дамка. Ова е прво убиство во Македонија на човек активно вклучен во изборната кампања и човек кој е на советничка листа. Ова се најлошо организираниот изборен процес досега. И овој грозоморен инцидент не е единствениот. Во периодот на политичката кампања имаме пукање, физички напад и пукнат череп на друг кандидат за градоначалник, полициска тортура врз кандидат за градоначалник, запалена куќа од причини кои еве се уште не и се познати официјално на полицијата, искршени штабови на повеќе опозициони партии, учество на членови на општински изборни комисии во политичката кампања на Социјалдемократскиот сојуз, политичка хајка преку монтирани кривични пријави против градоначалници и што уште не, рече Мицкоски.

Тој додаде и дека ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека ова лудило мора да престане и дека прашање на време е кога ќе се случи и најлошото, да биде одземен човечки живот. Еве и тоа се случи.

-Институциите на власта демонстрираат неспособност да обезбедат мирно и фер спроведување на предизборниот период. Тие се најповикани за тоа, а во нивни раце се и механизмите за обезбедување на редот. Загрижувачки е што во дел од случаите тие се и активен учесник во целиот процес на нарушувања на изборниот процес. Ова ли е животот кој премиерот Зоран Заев го ветуваше? Повикуваме што побрзо расветлување на сите инциденти и сериозни нарушувања на изборниот процес. Правдата мора да биде задоволена. Видлив е стравот и нервозата во редовите на СДС од изборниот пораз. И ќе порачам дека ваквата неспособност ќе биде победена. Народот во огромно мнозинство ќе излезе и ќе ги казни за се она што го прават во државата. ВМРО-ДПМНЕ ќе победи, ќе победи народот кој добро знае што се случува. Мора да се стави крај на ова, сите заедно Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи, Бошњаци, сите сложно да ставиме крај на ова дивеење, помрачување и враќање во времињата на криминалот од 90-тите години. На Македонија и треба ново утро, нови победи, потенцираше Мицкоски.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија и дека имаме флагрантно мешање на партијата и државата. Од таму велат дека министерката за труд и социјална политика се вклучи во изборите и ги лаже граѓаните дека ќе изгради градинка, а по којзнае којпат министерот за земјоделие Љупчо Николоски иако реално ги намали субвенциите на двеипол недели пред изборите ветува дека ќе се дале субвенции.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат и дека Куманово е преплавено со партиска полиција, која во последните четири месеци Оливер Спасовски ја стави во функција на СДСМ, а цело СВР Тетово е на партиски состаноци во Мала Речица за што има и фотографии од тоа.

-Се случува организирана политичка хајка против кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ. На само ден по објавување на кандидатурите се почна со објавување на измислени кривични пријави за измислени дела. Па така се поднесоа пријави против градоначалниците на Крива Паланка само затоа што организирал превоз на ученици од социјално ранливи семејства, за надоместок помал од 3 илјади евра, за градоначалникот на Велес затоа што ставил точка на дневен ред пред повеќе од 5 години на советот на општина Велес, за градоначалникот на Прилеп затоа што не ја осигурал општиската зграда од нагрдувањето извршено од шарените платеници, додека тие сега слободно шетаат низ градот, извршен е упад во исто време во општината и фирмата на градоначалникот на Вевчани, измислени пријави добија и градоначалниците на Кавадарци, Ново Село и Штип затоа тоа што направил пристапен пат до фабрика која е странска инвестиција и која што вработува стотици штипјани, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Граѓаните чувствуваат разочараност и гнев од неодговорноста на полицијата и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тие велат дека тој полицијата ја претворил во партиска испостава на СДСМ, која одработува само за потребите на владеачката партија. Експертската јавност е едногласна дека со волку инциденти за време на предизборна кампања, а ниту еден разрешен случај, министерот би требало веднаш да си поднесе оставка.

Изборниот инцидент во Шуто Оризари претставува обид за убиство на Елвис Бајрам

Лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам, на денешната прес-конференција изјави дека постои обид да се прикрие вчерашниот инцидент во општина Шуто Оризари во кој беше повреден неговиот син и кандидат за градоначалник Елвис Бајрам и уште еден член на партијата, бидејќи не се соопштуваат сите детали за тепачката, а не бил информиран ниту Јавниот обвинител, иако тоа е законска обврска.

Според него, двајцата биле нападните при вршење на редовни активности на посета на изборните штабови на партијата од страна на лица кои, како што вели, биле познати на полицијата и изнајмени од партијата на Неждет Мустафа, која е во коалиција со СДСМ.

При тоа, додаде, не се работи за вербален инцидент што прераснал во тепачка, туку за обид за убиство, затоа што во нападот биле користени метална шипка и секири.

-Најпрво настанал инцидент во кој на шефот на кабинетот на градоначалникот му искршиле два или три заба, а потоа откако дотрчал градоначалникот Елвис Бајрам тие физички го нападнале и удирале со тупаници. Напаѓачите на градоначалникот се една од најпроблематичните фамилии во Шуто Оризари и истите се членови на СДСМ. Од ударот со шипка Елвис паднал на тротоар и веднаш го пренесоа во болница. Елвис се здобил со пукнатина на черепот и неговата рана е сошиена со помош на околу 16 конци и јавноста сакам целосно да знае за оваа ситуација и правдината да излезе на виделина, вели Амди Бајрам.

Тој и забележува на полицијата оти место да изврши увид на местото на инцидентот, ја обезбедувала болницата, каде вели се до денеска во 14 часот не му било дозволено да го посети повредениот Елвис. Во однос на учесниците во тепачката, нагласи дека полицијата не ги привела инволвираните, туку тие биле донесени во полицската станица од страна на Неждет Мустафа и нивниот пратеник Курто Дудуш, што според него, говори за нивна поврзаност, но и за притисок врз полицијата .

– Јавниот обвинител не бил известен за настанот што асоцира дека нешто сака да се прикрие и да му се даде друга димензија. Згора на тоа станува збор за изборен процес и на делото треба да му се даде друга тежина. Не се работи за тепачка туку за изборен инцидент, рече Ибрахим Ибрахими од Сојузот на Ромите.

Од партијата го повикаа и министерот за внатрешни работи да го расчисти настанот.

МВР претходно денеска соопшти дека пет лица се идентификувани и повикани на разговор во полицијата за вчерашната физичка пресметка помеѓу повеќе лица што се случи на ул. Гвадалахара, во Шуто Оризари. Воедно, од Министерството за внатрешни работи најостро ги осудуваат сите облици на насилство, а особено во текот на изборната кампања.

Се редат крвавите инциденти: Бројот на повредени се зголемува, а МВР не го интересира безбедноста

Крвава и кампања полна со прекршувања на законот има Македонија за локалните избори на 15-ти октомври, кандидати за градоначалници доведени во животна опасност, искршени и демолирани штабови и партиски седишта, изборен поткуп на граѓани. Министерството за внатрешни работи, предводено од потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски досега нема расветлено ниту еден случај.

Последниот пример е вчерашното претепување на кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари, Елвис Бајрам. Тој заедно со уште едно лице кое било со него бил крвнички претепан со метални и дрвени прачки, објави НетПрес.

Според првичните информации до кои дојде Нетпрес, Бајрам бил во друштво со лицето Аднан Мемет, кое е дел од неговиот изборен штаб. Двајцата оделе во посета на жители на населбата Шуто оризари, како дел од предизборната кампања.

Околу 17.50 часот додека се движеле по улицата Гвадалахара, четири лица непознати, без никакви причина, физички го нападнале прво Аднан, а потоа и Бајрам. Откако со тупаници ги собориле на земја, почнале да ги удираат со клоци и со метални и дрвени прачки.

Од крвничкото тепање Елвис Бајрам паднал во безсознание. Насилниците побегнале, а екипа на Брзата помош констатирала тешки повреди кај Бајрам. Веднаш бил одвезен во скопската градска боница „Осми септември“, каде поради сериозноста на повредите бил хоспотализиран и според тамошните информации е во критична состојба.

Пратеникот Амди Бајрам тврди дека напаѓачите кои вчера попладне го истепале син му Елвис Бајрам, се поврзани со кандидатот за градоначалник на оваа општина од редовите на СДСМ, Курто Дудуш.

-Пред 4-5 дена местевме банери и тие почнаа со инцидент. Му се јавивме на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и му рековме да не правиме провокации, да одиме на фер и демократски избори и подобриот да победи. Тој ни рече дека нема да има привилегирани за оној кој ќе погреши, без разлика дали е од наша страна или од страната каде што е кандидат од СДСМ. Секој според законот ќе биде дали притворен или ќе бидат преземени мерки кон него. Градоначалникот е во кампања и идел од врата на врата. Одеднаш му излегле со секири, со шипки и го удриле. Ми кажаа дека шефот на кабинетот прво бил удрен а потоа и мојот син. Таа фамилија е позната, го држеа „Матекс“ пазарот во Шутка со рекет и со сила. Тие сега се во партијата на СДСМ и кандидатот Курто Дудуш е со нив. Барам министерот да го спроведе тоа што треба, ако нашата страна е крива нека притвори од кај нас. Знаат дека народот е со нас и затоа одат со сила – рече Бајрам.

И лицето кое беше со Елвис Бајрам за време на нападот вели дека во овој инцидент замешани се лица од СДСМ. Кандидатот за градоначалник на општина Шуто Оризари од Коалицијата „За подобра Македонија“, Елвис Бајрам бил нападнат за време на партиски активности во општината со кандидатите за советници, вели Аднан Мемет.

-На еден дел, таму каде што беше лоциран штабот на противкандидатот Курто Дудуш имаше лица кои беа веќе спремни. Беа спремни со секири, беа спремни со шипки и не нападнаа физички и со боксови.  Ние им објаснувавме таму дека сме дојдени за нешто друго, дека посетата на улиците, односно со граѓаните на Шуто Оризари е по нивна иницијатива. Тие вербално не нападнаа, па откако физички не нападнаа, настана гужва и тоа беше целата работа, изјави Мемет.

Потенцира дека по него и кандидатот за градоначалник бил удиран со боксови, шипка и секира.

-Апелирам до институциите односно до Државната изборна комисија и до Министерството за внатрешни работи да преземат мерки, рече Мемет.

Нагласи дека вчера Елвис Бајрам бил во болница и му правеле испитувања.

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осуди крвавиот инцидент и физичкиот напад врз кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари Елвис Бајрам. Нападнат е актуелен истовремено и кандидат за градоначалник. Нанесени му се тешки телесни поврди, со тупаници, боксирачи, метални шипки, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Ова претставува уште едно грубо и брутално нарушување на изборниот процес. Имаме серија на груби прекршувања на изборниот закон и инциденти на кој полицијата и институциите на владата предводена од СДС молчат. Институциите покажуваат недостаток на капaцитет и способност да ги расветлат ваквите настани, додека органите под контрола на СДС се активно вклучени во нарушување на изборната атмосфера.Сите овие инциденти се израз на нервозата во редовите на СДС и свесноста дека тие ќе доживеат пораз. Кога не би биле нервозни и соочени со уште еден изборен пораз не би се случувале груби нарушувања на изборниот процес, стои во партиското соопштение.

Овој инцидент не единствен, за само осум дена од кампањата се случија десетина големи инциденти, во животна опасност беше доведен и носителот на советничка листа во Кичево, Алит Абази.

Покрај тоа искршени беа штабови на партиите, а најчесто на удар се опозициските партии. Искршени се штабови на ВМРО-ДПМНЕ во Кисела Вода, Битола, демолиран штаб на Демократската партија на Србите која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а искршен беше и штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. На удар беше и опозициската партија во албанскиот блок, БЕСА, во текот на викендов демолиран беше нивниот штаб во Бутел.

Притисок голем се прави и врз кандидатите за градоначалници. Кандидатот за градоначалник на Кавадарци Митко Јанчев без било каква причина бил застанат и малтретиран од страна на претставници на МВР, а досега никој за жал не е санкциониран поради тој настан. Во Прилеп, кандидатот за градоначалник од СДСМ, заедно со пратеничката на СДСМ од Прилеп и директорот на Центарот за социјални работи, организирано делеа зејтин и останати намирници меѓу граѓаните. Во Ресен директорката на Центарот за социјални работи им се заканувала на станарите во социјалните згради дека ако не гласаат на СДСМ, треба да си ги пакуваат куферите.

Грубо прекршување на изборниот законик имаме и во Крушево, каде беше обелоденет скандал со сеча на огревно дрво, кое подоцна беше делено на граѓаните пред штабот на СДСМ во градот, секако, барајќи гласови за возврат. Претседателот на Општинската Изборна Комисија во Кисела Вода, и Кратово наместо организирање на избори одат и агитираат во кампањата на СДСМ, што исто така претставува грубо кршење на законот.

Граѓаните чувствуваат разочараност и гнев од неодговорноста на полицијата и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тие велат дека тој полицијата ја претворил во партиска испостава на СДСМ, која одработува само за потребите на владеачката партија. Експертската јавност е едногласна дека со волку инциденти за време на предизборна кампања, а ниту еден разрешен случај, министерот би требало веднаш да си поднесе оставка.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека имаме флагрантно мешање на партијата и државата. Од таму велат дека министерката за труд и социјална политика се вклучи во изборите и ги лаже граѓаните дека ќе изгради градинка, а по којзнае којпат министерот за земјоделие Љупчо Николоски иако реално ги намали субвенциите на двеипол недели пред изборите ветува дека ќе се дале субвенции.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат и дека Куманово е преплавено со партиска полиција, која во последните четири месеци Оливер Спасовски ја стави во функција на СДСМ, а цело СВР Тетово е на партиски состаноци во Мала Речица за што има и фотографии од тоа.

-Се случува организирана политичка хајка против кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ. На само ден по објавување на кандидатурите се почна со објавување на измислени кривични пријави за измислени дела. Па така се поднесоа пријави против градоначалниците на Крива Паланка само затоа што организирал превоз на ученици од социјално ранливи семејства, за надоместок помал од 3 илјади евра, за градоначалникот на Велес затоа што ставил точка на дневен ред пред повеќе од 5 години на советот на општина Велес, за градоначалникот на Прилеп затоа што не ја осигурал општиската зграда од нагрдувањето извршено од шарените платеници, додека тие сега слободно шетаат низ градот, извршен е упад во исто време во општината и фирмата на градоначалникот на Вевчани, измислени пријави добија и градоначалниците на Кавадарци, Ново Село и Штип затоа тоа што направил пристапен пат до фабрика која е странска инвестиција и која што вработува стотици штипјани, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This