Семејниот бизнис на Бајден: Погледнете како Бајден ги игнорира човековите права во Македонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Џо Бајден има многу проблеми, но настрана од неговите неделни сопнувања по скалите или неговите нови политики за економијата и нашите граници, негов најголем проблем е проблемот со перцепцијата.
Хантер Бајден, синот на Џо Бајден, профитира со името на неговиот татко преку партнерство со деспотите во Источна Европа и ја оцрнува репутацијата на Бајден, но сепак, неговите селективни партнерства докажуваат дека Хантер едноставно ги следел стапките на Џо.
Претседателот Трамп сакаше Америка да излезе од регионот на Балканот. За ова повикуваше поради неконтролираната корупција, кронизмот и моделот на нечесност од лидерите кои изгледаат повеќе како диктатори отколку демократски избрани функционери.
Бајден ја врати Америка назад во регионот и треба да се постави прашањето поради која причина?
Проблематиката денес е односот на Бајден со земјите кои велат дека се слободни, но во пракса, не се разликуваат од поранешните Сателитски држави од Советската ера.
Ова се однесува на Македонија. Се чини дека земјата денес е во фокусот поради нејзиниот притисок да се приклучи кон Европската Унија.

Како и САД, така и Европската Унија има хуманитарни закони кои мора да се почитуваат – тортурата и малтретирањето на граѓаните се забранети.
Докажувајќи ја корпуцијата, по средбата со македонските лидери во септември, Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на Твитер објави „Северна Македонија постигна извонреден напредок во реформите поврзани со ЕУ и донесе храбри одлуки“ и таа посочи дека не е прашање дали туку кога треба да започнат пристапните преговори. Таа изјава всушност беше против самата Европската истражна единица.
Лидерот на Северна Македонија покажа дека е автократ кој е способен да преземе екстремни мерки за да ги замолчи оние кои не се согласуваат со него. Случајот со еден од најуспешните бизнисмени во Македонија, Јордан Камчев е пример за такво однесување. Blabberbuzz објави статија за третманот на г -дин Камчев во минатото и понатамошната истрага покажува дека не е тој единствен што е подложен на оваа тортура.
Затворен во ужасни услови од март, г -дин Камчев сè уште не е официјално обвинет, не е одредено судење – а сепак тој е третиран полошо од многумина кои поминале години на заливот Гватанамо.
И покрај бројните барања од медиумите, па дури и од Американскиот Стејт Департмент, обвинителството во Северна Македонија не обезбеди легитимни причини за продолжување на притворот на г -дин Камчев.
Тие, исто така, не ги разгледаа алтернативите за долгорочниот притвор, како што се кауција или домашен притвор, во директна спротивност со пресудите на Судот за човекови права на ЕУ. Потсетете се што рече Претседателот на Европската Унија, Бајден ги кажа истите работи, а сите докази го докажуваат спротивното.

Судскиот систем во Северна Македонија е корумпиран, исто како и лидерот.
Апелациониот суд не го разгледа случајот во врска со суровиот притвор на човек кој е обвинет за ненасилни прекршоци, кои поверојатно се поврзани со неговата поддршка на политичките ривали на сегашниот лидер.
Обвинителите не го оправдаа притворот на Г -дин Камчев, па дури ни обвиненијата против него. Всушност, самиот случај произлегува од она што е опишано како белешка напишана од припадник на македонската тајна полиција – рака што работи исклучиво за Премиерот – без објаснување или контекст. Како да му судено и пресудено во тајност.
Дури и Европската Унија е за неговите права, но Бајден не е. Во јули, Извештајот на Советот на Европа го критикуваше третманот и условите за притвор на затворениците во два затвори во Северна Македонија, за лицата кои се држени од страна на полицијата во Скопје.
Пред самитот за Западен Балкан, беше потврдено дека поддршката на ЕУ за земјите кандидати е „поврзана со опиплив напредок во владеењето на правото … и почитување на европските вредности, правила и стандарди “.
Осудата на Европа за условите во затворот Скопје следеше по првичниот притвор на г -дин Камчев, кога тој беше затворен во ќелија од 1,1 квадратни метри без проточна вода и бања.
Но, и покрај ова се чини дека Претседателот Бајден ја одржува својата блискост со Премиерот, со фаворизирање на друг источноевропски деспотски лидер.
Неговото повторно влегување на Балканот откако Трамп ги повлече САД од корумпираното мочуриште е јасен знак дека Џо е подготвен да ги затвори очите пред криминалот се додека има корист од тоа.

Името на земјата, Македонија, беше променето со договорот во 2018 година со Грција, наречен Преспански договор – билатерален пакт помеѓу Грција и Македонија во врска со името на земјата.
Договорот има дури и клаузули за казни за јавно именување на земјата како Македонија – иако тоа не го спречи Премиерот Зоран Заев да го користи името Македонија кога тоа се однесуваше на фудбалската репрезентација. Според неодамнешната извршна наредба за Западен Балкан од страна на Претседателот Бајден, Македонија, требаше да се стави на „црната листа“ на Америка како резултат на намерниот “кикс” на Премиерот Заев.
Сепак, ова не се случи. Бајден го користи Западен Балкан како свој проект за миленичиња и врз основа на тоа, нема да има смисла да се воведат санкции против клучниот играч во еден од најважните договори на Западен Балкан во повоениот период.
Особено кога ќе се земе во предвид дека таквите „пренасочувања“ на премиерот на Македонија не се наменети за неутрализирање на договорот, туку само за да го заштитат неговиот политички опстанок, кој внатрешно е тестиран во врска со ова прашање.
Факт е дека Бајден е поврзан со Заев и ги затвора очите пред страдањата на невините како Јордан Камчев кои се искршени под сенката на авторитарниот режим.
Ова само покренува сомнеж за тоа каков бизнис има Бајден, член на неговото семејство, или некој од неговата сфера на влијание, во Македонија и каква корист имаат од тоа за да ги замолчат повиците за слобода во земјата.
Бајден можеби нема никаква врска со Македонија надвор од неговата улога како Претседател, но перцепцијата сама по себе е доволно лоша по сите вести за сомнителните врски на неговиот син со Украина, Кина и Полска.
Господинот Камчев и донесе просперитет на Македонија. Тој беше застапник за доведување на западните вредности на транспарентност и непопустливи слободи во земја која во својата модерна историја малку знае за тоа. Администрацијата на Џо Бајден има моќ да помогне, но седи на страна и всушност дава внимание на оние што се одговорни за држење на гордата нација под контрола на луѓето со себични интереси.

Всушност, Америка го испочитува раководството на земјата, со тоа што на церемонијата во Пентагон беше поставено знамето на Македонија. Министерката за одбрана на Македонија, Радмила Шекеринска, Секретарот за одбрана Лојд Остин и Лора К. Купер, вршител на должноста помошник секретар за одбрана за меѓународни безбедносни прашања, го претставија црвеното и жолтото знаме што претставува стилизирано сонце.
Со дополнителни почести се одбележа приемот на Македонија во НАТО, во март 2020 година, за што се залагаше Трамп. Сепак, и покрај нивното вклучување во НАТО, тие не го положуваат тестот на ЕУ за човекови права – и ова е тоа што го загрижуваше Претседателот Трамп.
Сепак, се чини дека Претседателот Бајден има други размислувања и иако тие не се јасни, ние сме сигурни дека ова ќе биде прашање што нема да исчезне лесно до изборите во 2024 година.

Северна Македонија се издвои по распадот на Југославија во 1991 година. Се приклучи на програмата Партнерство за мир на НАТО во 1995 година и тоа на крајот доведе до членство во алијансата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This