Се влошува состојбата со бeгалците: Бугарија испраќа вojници на границата со Турција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бугарскиот привремен министер за одбрана, Георги Панајотов, за бТВ изјави дека неговата земја испраќа војници на границата со Турција.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, на бугарско-турската граница има оштетени делници што треба да се обноват, а се наоѓаат долж целата заедничка граница.

Министерот Панајотов најави дека од денеска на бугарско-турската граница ќе има воени лица кои ќе ја поддржуваат работата на Граничната полиција за справување со бегалците.

-Испратени се 350 лица, со околу 40 парчиња техника, објасни Панајотов.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This