September 26, 2022, 7:21 pm

Се е спремно за најосамената и најчуваната инаогурација во историјата на САД

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Помалку од две недели откако Капитол беше сцена на немири и сериозен безбедносен ризик, во и околу Капитол Хил, покрај знамињата, има десетици илјади припадници на безбедносните сили, но не и граѓани.

Пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден во средата, на Националниот плоштад беа инсталирани речиси 200.000 американски знамиња, кои ги претставуваат десетиците илјади граѓани кои нема да можат да присуствуваат на церемонијата.

Инаугурацијата на 46 Претседател на САД, Џозеф Бајден, е преседан во американската историја.Ќе се одржи без публика и само со директен пренос на ТВ и интернет платформите.

Претседателскиот комитет за инаугурација реши да направи јавна уметничка поставка, наречена „Поле на знамињата“, која беше дизајнирана со 56 столбови на светлината за да ги симболизира сите 50 држави и територии на САД.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This