СЕ КУПУВААТ ЛИ ГЛАСОВИ?: 64% од владините ваучери за помош ги добиле етнички Албанци….

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Близу две третини или 64 % од добитниците на владините ваучери за помош поради коронавирусот се етнички Албанци, ова го покажува докуменот кој се појави на социјалните мрежи, а потекнува од владината електронска дата база.

Според инфографиката на Владата 16 проценти од добитниците се Македонци а по нив следуваат Роми со 11 %, Турци со 7 % и Бошњаци со 1 %.

Објавената инфографика покажува дека ниту еден Влав или Србин нема да добие картичка за ваучер од Владата. А власта сѐ уште се нема огласено пред јавноста зошто е тоа така.

Картички за ваучери треба да добијат околу 120.000 граѓани или приближно 75 илјади Албанци, 20 илјади Македонци, 13 илјади Роми, 9 илјади Турци и 1200 Бошњаци.

Денеска лидерот на СДСМ најави дека вкупно 115 илјади граѓани ќе добијат ваучери за домашен туризам.

Според изворот на инфографиката со овој план на Владата се прави обид за изборен поткѕп преку идентификација на гласачи кои за возврат за добиен ваучер ќе го дадат гласот за СДСМ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This