СЕ МОБИЛИЗИРААТ СИНДИКАТИТЕ: УПОЗ најавува мобилизација по најавите на СДСМ за кратење на администрацијата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Синдикатот на УПОЗ се мобилизира по најавите на министерот за администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски, дека некаде ќе се крати, а некаде ќе се отвораат нови работни места.

Бараат синдикатот на управата постојано да биде вклучен во дебатите околу реформите на администрацијата и велат дека ќе се залагаат сите членови на синдикатот да ги задржат своите работни места.

„Како Синдикат во однос на натамошната постапка околу вишокот работници ќе се залагаме исклучиво членовите на Синдикатот да ги зачуваат своите рабтни места. Со сите законски решенија кои ќе се нудат се залагаме за подобри права на административните службеници, дури и за оние кои не се членови би требало да се заложиме за социјална сигурност или задржување на работното место ако не во таа институција во некоја соодветна“ – вели Пеце Грујовски, претседателот на Синдикатот на УПОЗ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This