December 1, 2022, 9:03 pm

Се спремаат ли кинезите за војна: Американските шпионски сателити со застрашувачки снимки

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кина гради второ поле со ракетни силоси во своите западни пустини, што укажува на потенцијално проширување на кинескиот нуклеарен арсенал и ја доведува во прашање посветеноста на Пекинг кон својата стратегија за „минимално одвраќање“, покажа новото истражување на американските истражувачи.

Новата ракетна база во кинескиот регион Синџијанг, идентификувана со сателитски снимки, на крајот може да има 110 силоси, се вели во извештајот објавен од Федерацијата на американски научници (ФАС), а пренесен од Си-Ен-Ен.

Тоа е второ поле на силоси откриено од истражувачите овој месец, покрај 120 силоси кои се чини дека веќе се во изградба во соседната провинција Гансу, како што е детално опишано од американскиот „Џејмс Мартин Центар за студии за неширење на нуклеарно оружје“.

Двете локации, заедно, претставуваат „најзначајно ширење на кинескиот нуклеарен арсенал досега“, се вели во извештајот на ФАС.

Си-Ен-Ен ги контактираше кинеското Министерство за надворешни работи и Министерството за одбрана за да добијат коментари за последниот извештај.

Претходно, некои кинески медиуми ги отфрлија извештаите за полето на сило -проектили во Гансу, сугерирајќи дека станува збор за ветерна електрана.

Адам Ни, директор на Кинескиот политички центар со седиште во Канбера, рече дека откривањето на полето за силоси е „прилично убедлив доказ за намерата на Кина значително да го прошири својот нуклеарен арсенал побрзо отколку што предвидуваа многу аналитичари“.

Кина со децении користеше околу 20 силоси за своите балистички ракети со течен погон (ИЦБМ), наречени ДФ-5, но сега се чини дека гради 10 пати повеќе, веројатно за да го смести најновиот интерконтинентални балистички проектили познат како ДФ-41, се наведува во извештајот на ФАС.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This