January 30, 2023, 10:12 am

Се jaвyвa caмo oд двe пpичини: Ако Св. Петка дojдe вo вaшиoт coн, eвe штo знaчи тoa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Православните верници во вторник ја слават Света Петка, на 27 октомври, и еве ги обичаите и ритуалите поврзани со овој празник, пишува Ловсенса.

Цвета Петка многумина ја сметаат за заштитник и се верува дека таа особено ги штити и им помага на жените, децата и старите лица. Верниците се молат на неа, особено жените, да им помогне во животните проблеми.

Покрај храмовите посветени на светицата, често има и извори и се верува дека водата од овие извори е лековита и многу помага во заздравувањето.

Според популарното верување, Света Петка на верниците често им се појавува во сон од две причини: да обезбеди утеха и да донесе добра вест или како еден вид предупредување за грешки.

Според стариот обичај, на оваа светица и се оддава чест со молитва на празникот, се пали темјан и се избегнуваат тешки домашни работи.

Света Петка не е само христијански празник, туку и празник на крштевањето на многу православни верници кои веруваат дека оваа светителка е заштитничка на нивниот дом.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This