СЗО: Вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против омикрон сојот на коронавирусот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Прелиминарните докази сугерираат дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против инфекции и преносот поврзани со омикрон сојот на коронавирусот, кој има поголема способност за реинфекција, соопшти денеска Светската здравствена организација.

СЗО наведе во неделното епидемиолошко ажурирање дека се потребни повеќе податоци за подобро да се разбере степенот до кој омикрон може да го избегне имунитетот стекнат со ковид или вакцини, објави Ројтерс.

– Како резултат на сето ова, вкупниот ризик поврзан со омикрон останува многу висок, се додава во извештајот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This