СЗО ги пoвика богaтитe зeмји да се вoздржат од трeта дoза вaкцини и да им пoмoгнат на пoсирoмaшните нaции

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика богатите земји со изобилство резерви на вакцини да се воздржат од понуда на засилувачка доза до крајот на годината, и наместо тоа да им овозможат дополнителни дози на посиромашните нации.

„Нема да молчам кога компаниите и земјите што го контролираат глобалното снабдување со вакцини мислат дека сиромашните во светот треба да бидат задоволни со остатоци“, изјави шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус, додавајчи: „Не сакаме да видиме широка употреба на бустери за здрави луѓе кои се целосно вакцинирани“.

СЗО и претходно повика на мораториум на дополнителните дози на вакцини до крајот на септември, но таа порака во голема мера не се почитува. Тедрос повика „да се продолжи мораториумот барем до крајот на годината“, така што повеќе луѓе во сиромашните земји ќе добијат пристап до вакцини.

И покрај повикот за мораториум, некои богати земји веќе започнаа или најавија планови за трети инјекции на вакцини со две дози не само за ранливите луѓе, туку и за пошироката популација. Дебатата за засилувачки снимки доаѓа во услови на загриженост за намалувањето на ефикасноста на вакцината со текот на времето или поради многу преносливата варијанта делта. Тедрос призна дека третите дози може да бидат неопходни за ризичните групи, но инаку се непотребни.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This