СЗО: Дoпoлнитeлнo ce зaбpзyвa пaндeмиjaтa вo Европа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Светска здравствена организација предупредува дека „дополнително е забрзано“ ширењето на пандемијата во Европа, каде минатата недела пријавени се речиси половина од случаите со Ковид-19 во светот.

Во неделниот извештај објавен синоќа, СЗО наведува дека изминатата недела во Европа забележан е пораст од 46 отсто во споредба со претходната недела на смртните случаи од новиот коронавирус.

Пораст на бројот на починати од последици од Ковид-19 е забележан и во Северна и во Јужна Америка, но за два отсто.

Најголем број на новозаразени во Европа регистрирани се во Франција,во Италија и во Велика Британија, додека во Андора, во Чешкаи во Белгија потврдена е највисока стапка на заразеност.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This