СЗО: “Европа мoжe дa избeгнe кapaнтин aкo cитe нocaт мacки”

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Нови мерки кои вклучуваат „затворање“ во Европа може да се избегнат, а еден од можните начини да се постигне тоа е речиси сите граѓани да носат маски, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге.

На прес-конференцијата, Клуге рече дека стои зад неговото тврдење дека може да се избегне воведување „локдаун“ и дека тоа е крајната мерка.

Ако 95 отсто од граѓаните носат маски, тогаш „затворање“ не би било потребно, потенцираше Клуге.

Регионалниот директор на СЗО за Европа рече дека основните училишта треба да останат отворени и додаде дека децата и адолесцентите не се двигатели на ширењето на коронавирусот и дека затворањето на училиштата не е ефикасно.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This