December 3, 2023, 3:59 pm

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Светска здравствена организација денеска објави правила за испитување на африканските растителни лекови за новиот kopонавирус.

– Научната потврда би била единствена основа за усвојување на сигурна и ефикасна традиционална терапија. Кој било традиционален лек, што ќе биде оценет како ефикасен набрзо би можел да се произведува, се наведува во сопштението на СЗО.

Според СЗО новите правила се насочени за помош и поттикнување на научниците во Африка да спроведат соодветни клинички испитувања.

Во светот се развиваат околу 140 потенцијални вакцини прoтив Ковид-19, а десетина веќе се тестирани на луѓе во клиничките испитувања. Покрај тоа дадено е одобрение за три клинички истражувања во кои се користат традиционални африкански лекови.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This