December 3, 2023, 3:39 pm

СЗО: Пpeд нac e cepиoзнa cитyaциja

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го достигна врвот во март, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).
Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге, рече дека само минатата недела се пријавени 300.000 нови случаи.

„Пред нас е многу сериозна ситуација“, рече тој и додаде дека некои европски земји, вклучително и Велика Британија и Франција, забележале највисоки дневни бројки во последните месеци.

Капацитетите за тестирање се зголемија низ цела Европа од почетокот на пандемијата, кажа Клуге, што значи дека бројот на заразени е веројатно поголем.

Бројот на хоспитализирани и починати, според Клуге, сè уште не забележале слично зголемување, иако Шпанија и Франција бележат тренд на раст.

Младите луѓе во моментов го сочинуваат најголемиот дел од ново регистрираните случаи на коронавирус.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This