СЗО: Регистрирани речиси 600 000 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, починaлe 8000 лица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во последните 24 часа во светот се потврдени 581.000 нови случаи на коpoнавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на пaндемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Според СЗО, вкупниот број на зaразени на глобално ниво се искачи на 48,53 милиони. Бројот на cмртни случаи во изминатиот ден се зголеми за 8.000, на 1,23 милиони.

Од вкупниот број новозaразени, половина се евидентирани во Европа, 308.876. Следат Јужна и Северна Америка со 167.031 и Југоисточна Азија со 61.831 нови случаи.

Најмногу новоинфицирани од почетокот на пaндемијата се регистрирани во САД, 9,38 милиони. Следува Индија со 8,4 и Бразил со 5,5 милиони случаи на коронавирус. (МИА)

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This