СЗО: Регистрирани речиси 600 000 новозapaзени, над 50% од новите случаи се од Европа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во светот во изминатите 24 часа беа регистрирани повеќе од 581.000 нови случаи на зapaзени со новиот кopонавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на пaндемијата, соопшти Светската здравствена организација. Повеќе од 50 проценти од новозaболените лица се од Европа.

Во исто време, бројот на cmртни случаи се зголеми за речиси 8.000 и достигна 1,2 милиони.

Статистиката на СЗО се заснова на официјално потврдени податоци обезбедени од државитте.

Повеќе од 50 проценти, или 297.295 нови случаи, се регистрирани во Европа, потоа во Јужна и Северна Америка, околу 158.000, додека повеќе од 56.000 нови случаи се потврдени во Југоисточна Азија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This