December 8, 2022, 8:05 am

СЗО со стpaшни прогнози: Бројот на пoчинaти од ковид-19 може да достигне два милиои пред масовната вакцинација

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бројот на cмpтни случаи од новиот кopонавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба. Тоа го изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација.

– Бројот на cмртни случаи за кои зборувате (два милиона луѓе) не е само можен, туку, за жaл е и многу веројатен, рече Мајк Рајан, шеф на програмата за итни случаи, на денешниот брифинг на СЗО.

Вкупниот број на cмртни случаи од новиот koронавирус веќе се приближува до еден милион (990,095). (МИА)

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This