СЗО: Утpe пpeзeнтaциja нa нaoдитe зa вakцинaтa нa Acтpa3eнeкa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Портпарол на Светската здравствена организација (СЗО) изјави дека телото за безбедност на вакцините треба утре да ги објави своите откритија за вакцината АстраЗенека, пренесува Ројтерс.

СЗО соопшти дека неговиот советодавен одбор за безбедност на вакцините ги испитал податоците во вторникот и ги разгледал извештаите за ретки нарушувања на коагулацијата на крвта кај луѓето кои примиле вакцина.

Ројтерс потсетува дека денес се очекува извештај на Европската агенција за лекови (ЕМА), во кој се анализираат извештаи за крварење, згрутчување на крвта и низок број на тромбоцити кај луѓето кои примиле вакцина против АстраЗенека.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This